Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vidět Titan

Uznání: VIMS Team, U. Arizona, U. Nantes, ESA, NASA

Hustou atmosférou zahalený Saturnův největší měsíc Titan je opravdu těžké vidět. Malé částice, které se vznášejí v atmosféře, způsobují téměř neproniknutelný závoj, který na vlnových délkách viditelného světla silně světlo rozptyluje a povrch Titanu tak chrání před zvědavým zrakem. Povrch Titanu se dá lépe zobrazit na infračervených vlnových délkách, které světlo méně rozptylují a snižují atmosférickou absorpci. Kolem snímku Titanu ve viditelném světle ve středu jsou jedny z dosud nejzřetelnějších infračervených pohledů na tento úžasný měsíc. Šest panelů ve falešných barvách představuje konzistentně zpracovaná infračervená obrazová data za 13 let z přístroje VIMS (Visual and Infrared Mapping Spectrometer) na palubě kosmické sondy Cassini. V porovnání s Cassiniho pohledem ve viditelném světle jsou ohromující.

Debata odborníků: Jak lidstvo porvé objeví mimozemský život?

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Titan
  2. APOD: 2015-01-16 Přistání Huygens na Titanu
  3. APOD: 2014-09-19 Potenciálně obyvatelné měsíce
  4. NASA: PIA21923: Seeing Titan with Infrared Eyes
  5. NASA: Cassini

Štítky: Titan, Titan, Cassini, Infračervený, Infračervený


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »