Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. srpen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. srpen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpek Měsíce v HDR

Uznání a copyright: Miguel Claro (TWAN, Dark Sky Alqueva)

Proč srpek Měsíce nevypadá takto? Jedním z důvodů je, že vaše oči nedokáží zároveň rozlišit jasné a tmavé oblasti jako tady. Neosvětlená část Měsíce ve fázi srpku je sice vidět, ale obvykle jen ztěží, protože je osvětlena mnohem méně svitem Země, neboli da Vinciho svitem, než slunečním světlem ozářený oblouk. V našem digitálním věku se ovšem rozdíly v jasnosti dají uměle zmenšit. Tento snímek je ve skutečnosti digitálním kompozitem 15 krátkých expozic jasného srpku a 14 delších expozic zbývající slabší části. Da Vinciho svit před asi 510 lety vysvětlil Leonardo da Vinci tak, že je to sluneční světlo odražené nejprve od Země na Měsíc a pak zpátky z Měsíce na Zemi.

Seznam odkazů v popisu

  1. StackExchange.com: Sensitivity of human eye to luminance
  2. NASA: Phases of the Moon
  3. Wikipedia: Planetshine
  4. MiguelClaro.com: Da Vinci Glow Revealed in a High Dynamic Range of a Crescent Moon
  5. APOD: 2019-05-04 Saturn a Da Vinciho svit
  6. Wikipedia: Leonardo_da_Vinci
  7. NASA: Earth observatory
  8. NASA: Earth's Moon

Štítky: High Dynamic Range, Měsíc, Crescent


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »