Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. srpen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. srpen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpek Měsíce v HDR

Uznání a copyright: Miguel Claro (TWAN, Dark Sky Alqueva)

Proč srpek Měsíce nevypadá takto? Jedním z důvodů je, že vaše oči nedokáží zároveň rozlišit jasné a tmavé oblasti jako tady. Neosvětlená část Měsíce ve fázi srpku je sice vidět, ale obvykle jen ztěží, protože je osvětlena mnohem méně svitem Země, neboli da Vinciho svitem, než slunečním světlem ozářený oblouk. V našem digitálním věku se ovšem rozdíly v jasnosti dají uměle zmenšit. Tento snímek je ve skutečnosti digitálním kompozitem 15 krátkých expozic jasného srpku a 14 delších expozic zbývající slabší části. Da Vinciho svit před asi 510 lety vysvětlil Leonardo da Vinci tak, že je to sluneční světlo odražené nejprve od Země na Měsíc a pak zpátky z Měsíce na Zemi.

Seznam odkazů v popisu

  1. StackExchange.com: Sensitivity of human eye to luminance
  2. NASA: Phases of the Moon
  3. Wikipedia: Planetshine
  4. MiguelClaro.com: Da Vinci Glow Revealed in a High Dynamic Range of a Crescent Moon
  5. APOD: 2019-05-04 Saturn a Da Vinciho svit
  6. Wikipedia: Leonardo_da_Vinci
  7. NASA: Earth observatory
  8. NASA: Earth's Moon

Štítky: High Dynamic Range, Měsíc, Crescent


29. vesmírný týden 2021

29. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 7. do 25. 7. 2021. Měsíc krátce po první čtvrti bude dorůstat k úplňku. Planeta Venuše míjí večer Regulus ve Lvu. Planety Jupiter a Saturn jsou pozorovatelné již po půlnoci, ale nejlépe až nad ránem. Zajímavá je také aktivita Slunce, zatím spíše na odvrácené straně. Do vesmíru nakoukne čtveřice pasažérů v kapsli New Shepard od Blue Origin. Rusové chystají asi deset let odkládaný start modulu Nauka k Mezinárodní vesmírné stanici. Uplynulo 45 let od úspěšného přistání sondy Viking 1 na Marsu. Před 60 lety se uskutečnil druhý americký suborbitální let s Gusem Grissomem na palubě. Před deseti roky skončila éra raketoplánů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS

Včerejší průlet ISS.

Další informace »