Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. srpen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. srpen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpek Měsíce v HDR

Uznání a copyright: Miguel Claro (TWAN, Dark Sky Alqueva)

Proč srpek Měsíce nevypadá takto? Jedním z důvodů je, že vaše oči nedokáží zároveň rozlišit jasné a tmavé oblasti jako tady. Neosvětlená část Měsíce ve fázi srpku je sice vidět, ale obvykle jen ztěží, protože je osvětlena mnohem méně svitem Země, neboli da Vinciho svitem, než slunečním světlem ozářený oblouk. V našem digitálním věku se ovšem rozdíly v jasnosti dají uměle zmenšit. Tento snímek je ve skutečnosti digitálním kompozitem 15 krátkých expozic jasného srpku a 14 delších expozic zbývající slabší části. Da Vinciho svit před asi 510 lety vysvětlil Leonardo da Vinci tak, že je to sluneční světlo odražené nejprve od Země na Měsíc a pak zpátky z Měsíce na Zemi.

Seznam odkazů v popisu

  1. StackExchange.com: Sensitivity of human eye to luminance
  2. NASA: Phases of the Moon
  3. Wikipedia: Planetshine
  4. MiguelClaro.com: Da Vinci Glow Revealed in a High Dynamic Range of a Crescent Moon
  5. APOD: 2019-05-04 Saturn a Da Vinciho svit
  6. Wikipedia: Leonardo_da_Vinci
  7. NASA: Earth observatory
  8. NASA: Earth's Moon

Štítky: High Dynamic Range, Měsíc, Crescent


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animácia pohybu blízkozemskej planetky s označením 2021 DW1

Další informace »