Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. září 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. září 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Enceladus infračerveně

VIMS Team, U. Arizona, U. Nantes, ESA, NASA

Na těchto podrobných snímcích polokoulí z kosmické sondy Cassini je jeden z nejvíc vzrušujích měsíců ve Sluneční soustavě, Saturnův ledový měsíc Enceladus. Pět panelů ve falešných barvách představuje 13 let infračervených obrazových dat pořizovaných z Cassini vizuálním a infračerveným mapovacím spektrometrem a vědeckým zobrazovacím systémem. Čerstvý led je vybarven červeně a ty nejdramatičtější útvary vypadají na měsíci o průměru 500 kilometrů v jižní polární oblasti jako dlouhé pukliny. Polohou odpovídají tygřím pruhům, což jsou povrchové zlomy, které nejspíš souvisí s oceánem pod ledovým krunýřem Enceladu. Zlomy jsou zdrojem ledových gejzírů, které neustále chrlí do prostoru. Gejzíry objevila sonda Cassini v roce 2005. Červená barva severní části náběžné polokoule ukazuje na nedávné vyplavání dalších oblastí tohoto geologicky aktivního měsíce, který má možná podmínky vhodné pro život.

Debata odborníků: Jak lidstvo poprvé objeví mimozemský život?

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2014-09-19 Potenciálně obyvatelné měsíce
  2. NASA: PIA24023: Enceladus in the Infrared
  3. NASA: Infrared Eyes on Enceladus: Hints of Fresh Ice in Northern Hemisphere
  4. NASA: Enceladus
  5. APOD: 2020-04-27 Čerstvé tygří pruhy na Saturnovu Enceladu
  6. Harvard.edu: Powering prolonged hydrothermal activity inside Enceladus
  7. APOD: 2005-12-05 Ledové fontány objevené na Saturnově Enceladu
  8. ScienceDirect.com: Photometrically-corrected global infrared mosaics of Enceladus: New implications for its spectral diversity and geological activity

Štítky: Enceladus, Saturn moon, Povrch, Geysers


15. vesmírný týden 2021

15. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 4. do 18. 4. 2021. Měsíc bude v pondělí v novu, objeví se na večerní obloze. Tu stále okupuje Mars v souhvězdí Býka. Ráno nad jihovýchodem pomalu vychází Saturn a Jupiter. Vrtulníček Ingenuity při testu před prvním pokusem o vzlet zaznamenal problém a přípravy se prodlouží. Na ISS je dočasně desetičlenná posádka, než se v sobotu vrátí na Zemi trojice kosmonautů v lodi Sojuz MS-17. Před šedesáti roky začala historie pilotované kosmonautiky, když Jurij Alexejevič Gagarin obletěl Zemi v lodi Vostok 1.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc stáří 2,3 dne

Další informace »