Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. říjen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. říjen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jízda ke Slunci

Uznání: Solar Dynamics Observatory, NASA

Jak dlouho by trvala cesta ke Slunci? Sedmiletá Brittany a dvanáctiletý D.J. se zabývají touto otázkou u večeře. Také sedmiletý James navrhuje vzít si opravdu rychlé závodní auto a čtyřletý Christopher s ním nadšeně souhlasí. Jerry je starší chlapec, který na rodinných výletech odhaduje dobu jízdy dělením vzdálenosti cestovní rychlostí a nyní navrhuje pár čísel. "Tak se podívejme ... Slunce je 150 miliónů kilometrů daleko. Pokud pojedeme rychlostí 150 kilometrů za hodinu, tak nám cesta bude trvat 1 milión hodin." Jak dlouho trvá 1 milión hodin? Jeden rok má 365 dní krát 24 hodin za den, to je 8760 hodin. Jedno století by mělo 876 000 hodin, ale to je stále ještě méně, než 1 milión hodin cestovního času. Slunce je opravdu dost daleko. Na Christophera to nedělá žádný dojem, ale až vyroste, tak se to jistě změní. Na vás musí dělat velký dojem něco, co je 150 miliónů kilometrů daleko a přesto dokážet poškodit oči když se na to přímo díváte!

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Parker Solar Probe
  2. NASA: Sun - Our Star
  3. NASA: The Active Sun from SDO: 171 Ångstroms

Štítky: Extremní ultrafialový, Slunce, Večeře


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »