Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. říjen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. říjen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jízda ke Slunci

Uznání: Solar Dynamics Observatory, NASA

Jak dlouho by trvala cesta ke Slunci? Sedmiletá Brittany a dvanáctiletý D.J. se zabývají touto otázkou u večeře. Také sedmiletý James navrhuje vzít si opravdu rychlé závodní auto a čtyřletý Christopher s ním nadšeně souhlasí. Jerry je starší chlapec, který na rodinných výletech odhaduje dobu jízdy dělením vzdálenosti cestovní rychlostí a nyní navrhuje pár čísel. "Tak se podívejme ... Slunce je 150 miliónů kilometrů daleko. Pokud pojedeme rychlostí 150 kilometrů za hodinu, tak nám cesta bude trvat 1 milión hodin." Jak dlouho trvá 1 milión hodin? Jeden rok má 365 dní krát 24 hodin za den, to je 8760 hodin. Jedno století by mělo 876 000 hodin, ale to je stále ještě méně, než 1 milión hodin cestovního času. Slunce je opravdu dost daleko. Na Christophera to nedělá žádný dojem, ale až vyroste, tak se to jistě změní. Na vás musí dělat velký dojem něco, co je 150 miliónů kilometrů daleko a přesto dokážet poškodit oči když se na to přímo díváte!

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Parker Solar Probe
  2. NASA: Sun - Our Star
  3. NASA: The Active Sun from SDO: 171 Ångstroms

Štítky: Extremní ultrafialový, Slunce, Večeře


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »