Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. říjen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. říjen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jízda ke Slunci

Uznání: Solar Dynamics Observatory, NASA

Jak dlouho by trvala cesta ke Slunci? Sedmiletá Brittany a dvanáctiletý D.J. se zabývají touto otázkou u večeře. Také sedmiletý James navrhuje vzít si opravdu rychlé závodní auto a čtyřletý Christopher s ním nadšeně souhlasí. Jerry je starší chlapec, který na rodinných výletech odhaduje dobu jízdy dělením vzdálenosti cestovní rychlostí a nyní navrhuje pár čísel. "Tak se podívejme ... Slunce je 150 miliónů kilometrů daleko. Pokud pojedeme rychlostí 150 kilometrů za hodinu, tak nám cesta bude trvat 1 milión hodin." Jak dlouho trvá 1 milión hodin? Jeden rok má 365 dní krát 24 hodin za den, to je 8760 hodin. Jedno století by mělo 876 000 hodin, ale to je stále ještě méně, než 1 milión hodin cestovního času. Slunce je opravdu dost daleko. Na Christophera to nedělá žádný dojem, ale až vyroste, tak se to jistě změní. Na vás musí dělat velký dojem něco, co je 150 miliónů kilometrů daleko a přesto dokážet poškodit oči když se na to přímo díváte!

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Parker Solar Probe
  2. NASA: Sun - Our Star
  3. NASA: The Active Sun from SDO: 171 Ångstroms

Štítky: Extremní ultrafialový, Slunce, Večeře


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko AR2871

Slnko-oblasť AR2871 dva dni po erupcii.

Další informace »