Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. říjen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. říjen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina v Orionu ve světle kyslíku, vodíku a síry

Uznání a copyright: César Blanco González

Jen málo astronomických pohledů vzrušuje představivost tak, jako nedaleká porodnice hvězd známá jako Mlhovina v Orionu. Zářící plyn mlhoviny se nachází kolem horkých mladých hvězd na okraji nesmírného mezihvězdného molekulárního mračna. Ty spousty filamentárních struktur na snímku jsou ve skutečnosti fronty rázových vln, kde se rychle se pohybující materiál potkává s pomalým plynem. Mlhovina v Orionu měří asi 40 světelných let a nachází se asi 1500 světelných let daleko ve stejném spirálním rameni naší Galaxie jako Slunce. Velká mlhovina v Orionu se dá najít i neozbrojeným okem dole vlevo pod snadno rozpoznatelným pásem trojice hvězd v souhvězdí Orionu. Snímek představuje mlhovinu ve třech barvách specificky emitovaných vodíkem, kyslíkem a plynnou sírou. Celý oblačný komplex Mlhoviny v Orionu, který zahrnuje také mlhovinu Koňská hlava, se v příštích 100 000 letech pomalu rozplyne.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2013-03-20 M42: Uvnitř mlhoviny v Orionu
  2. Wikipedia: Molecular_cloud
  3. Wikipedia: Shock_waves
  4. Harvard.edu: Chandra: Note on Cosmic Distances
  5. AtlasOfTheUniverse.com: The Universe within 5000 Light Years - The Orion Arm
  6. NASA: Sun
  7. APOD: 2012-12-03 Čtyřnásobné lunární halo nad Španělskem
  8. APOD: 2011-01-21 Alnitak, Alnilam, Mintaka
  9. Alamy.com: Foto: Tři barevné kočičky :-)
  10. LANL.gov: Hydrogen
  11. LANL.gov: Oxygen
  12. LANL.gov: Sulphur
  13. APOD: 2010-10-23 Orion: Od hlavy k patě
  14. APOD: 2012-02-12 Orion v plynu, prachu a ve hvězdách
  15. APOD: 2013-04-22 Mlhovina Koňská hlava infračerveně z Hubbla

Štítky: Star-formation, Mlhovina Orion, Rázové vlny


7. vesmírný týden 2026

7. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 2. do 15. 2. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti a je viditelný ráno a dopoledne. Nízko na večerní oblohu se dostává Merkur, velké planety jsou zatím vidět všechny. Aktivita Slunce byla vysoká, ale polární záře byla vidět jen v severských zemích. Chystá se start mise Crew-12 k ISS. Před 65 lety se na cestu k Venuši vydala Veněra 1. Před 25 lety přistála NEAR-Shoemaker na planetce Eros a před 15 lety minula mise Stardust kometu 9P/Tempel.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »