Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. říjen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. říjen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevná mračna u Rho Ophiuchi

Uznání a copyright: Amir H. Abolfath

Spousta nádherných barev mračen u Rho Ophiuchi jen zvýrazňuje mnoho procesů, které tam probíhají. Modré oblasti září především odraženým světlem. Modré světlo z hvězdné soustavy Rho Ophiuchi a z blízkých hvězd se odráží v této části mlhoviny efektivněji, než červené světlo. Ze stejného důvodu se pozemská denní obloha se jeví modrá. Červené a žluté oblasti svítí především díky emisi atomárního a molekulárního plynu mlhoviny. Světlo z okolních modrých hvězd má více energie, než světlo jasné hvězdy Antares a tak vyráží z plynu elektrony, které pak po zpětné rekombinaci s plynem září. Tmavěhnědé oblasti způsobují prachová zrna, která vznikla v atmosférách mladých hvězd a která efektivně cloní světlo emitované z nimi. Mračna u Rho Ophiuchi se nacházejí před kulovou hvězdokupou M4, která je vidět vpravo nahoře a jsou ještě barevnější, než lidské oči mohou vidět, neboť vyzařují ve všech vlnových pásmech od rádiových vln až po gama záření.

Astrofyzici: Prohlédněte si 2200+ souborů Astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Seznam odkazů v popisu

 1. Wikipedia: Rho_Ophiuchi_cloud_complex
 2. Wikipedia: Rho_Ophiuchi
 3. APOD: Reflection Nebulae
 4. NASA: Why Is the Sky Blue?
 5. APOD: Emission Nebulae
 6. Wikipedia: Antares
 7. NASA: Electrons
 8. APOD: 2003-02-02 Molekulární mrak Barnard 68
 9. CalTech.edu: Interstellar dust
 10. APOD: 2020-05-16 Temná řeka k Antaresu
 11. SEDS.org: Globular Star Clusters
 12. Youtube.com: Zooming onto Messier 4
 13. APOD: 2000-05-23 M4: Nejližší známá kulová hvězdokupa
 14. Torgheh.ir: Antares and around
 15. ColorMatters.com: Color & Vision Matters
 16. NASA: Introduction to the Electromagnetic Spectrum
 17. NASA: Radio Waves
 18. NASA: Gamma Rays

Štítky: Antares, Rho Ophiuchi, Kulová hvězdokupa


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »