Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. říjen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. říjen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevná mračna u Rho Ophiuchi

Uznání a copyright: Amir H. Abolfath

Spousta nádherných barev mračen u Rho Ophiuchi jen zvýrazňuje mnoho procesů, které tam probíhají. Modré oblasti září především odraženým světlem. Modré světlo z hvězdné soustavy Rho Ophiuchi a z blízkých hvězd se odráží v této části mlhoviny efektivněji, než červené světlo. Ze stejného důvodu se pozemská denní obloha se jeví modrá. Červené a žluté oblasti svítí především díky emisi atomárního a molekulárního plynu mlhoviny. Světlo z okolních modrých hvězd má více energie, než světlo jasné hvězdy Antares a tak vyráží z plynu elektrony, které pak po zpětné rekombinaci s plynem září. Tmavěhnědé oblasti způsobují prachová zrna, která vznikla v atmosférách mladých hvězd a která efektivně cloní světlo emitované z nimi. Mračna u Rho Ophiuchi se nacházejí před kulovou hvězdokupou M4, která je vidět vpravo nahoře a jsou ještě barevnější, než lidské oči mohou vidět, neboť vyzařují ve všech vlnových pásmech od rádiových vln až po gama záření.

Astrofyzici: Prohlédněte si 2200+ souborů Astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Seznam odkazů v popisu

 1. Wikipedia: Rho_Ophiuchi_cloud_complex
 2. Wikipedia: Rho_Ophiuchi
 3. APOD: Reflection Nebulae
 4. NASA: Why Is the Sky Blue?
 5. APOD: Emission Nebulae
 6. Wikipedia: Antares
 7. NASA: Electrons
 8. APOD: 2003-02-02 Molekulární mrak Barnard 68
 9. CalTech.edu: Interstellar dust
 10. APOD: 2020-05-16 Temná řeka k Antaresu
 11. SEDS.org: Globular Star Clusters
 12. Youtube.com: Zooming onto Messier 4
 13. APOD: 2000-05-23 M4: Nejližší známá kulová hvězdokupa
 14. Torgheh.ir: Antares and around
 15. ColorMatters.com: Color & Vision Matters
 16. NASA: Introduction to the Electromagnetic Spectrum
 17. NASA: Radio Waves
 18. NASA: Gamma Rays

Štítky: Antares, Rho Ophiuchi, Kulová hvězdokupa


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční halo nad Průhonicemi

E-M10MarkII, 1/4000 s f/13 12 mm při dopíjení krabičky chutného acidofilního mléka jsem zvrátil hlavu kolmo k nebesům a za odměnu ajtakrajta - Sluneční halo jak brno. Honem k té zajímavé moderní lampě na náměstí a cvak, než to zmizí... To velké halo jsem objevil až doma, takže je tam aspoň ten kousek. Mírně upravená sytost barev, stažený jas, trochu kontrastu je to identické pozorování jevu, který nafotil Petr Mazanec o vous vedle Na Chodově.

Další informace »