Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. říjen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. říjen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planetární mlhovina Abell 78

Uznání a copyright: Bernhard Hubl

Na tomto barvitém teleskopickém pohledu vystupuje planetární mlhovina Abell 78. Barvy paprsčitých hvězd z Mléčné dráhy závisí na jejich povrchové teplotě, jak chladnějších (žlutých) a teplejších (modrých) než Slunce. Ovšem Abell 78 svítí charakteristickou emisí ionizovaných atomů řídkého okolního materiálu, který byl odhozen od žhavé centrální hvězdy. Atomy jsou ionizované a zbavené elektronů energetickým, ale jinak neviditelným ultrafialovým zářením centrální hvězdy. Viditelná modrozelená záře smyček a filamentů v centrálních oblastech mlhoviny odpovídá emisi dvakrát ionizovaného atomárního kyslíku obklopenému silnou červenou emisí ionizovaného vodíku. Abell 78 v souhvězdí Labutě (Cygnus) je ve vzdálenosti zhruba 5000 světelných let a měří asi 3 světelné roky. Planetární mlhoviny jako je Abell 78 představují velmi krátkou závěrečnou fázi vývoje hvězd, kterou naše Slunce podstoupí za asi 5 miliard let.

Seznam odkazů v popisu

  1. AstroPhoton.com: PN Abell 78
  2. APOD: 2015-12-24 Barvy hvězd a borovice jednolistá
  3. Wikipedia: Nebulium
  4. Wikipedia: Planetary_nebula
  5. NASA: Hubble Provides Holistic View of Stars Gone Haywire

Štítky: Abell 78, Planetární mlhovina


49. vesmírný týden 2020

49. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 11. do 6. 12. 2020. Měsíc bude ubývat z úplňku k poslední čtvrti. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn a vysoko nad jihem Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najedeme skvrny. Čínská sonda Chang’e 5 míří k odběru vzorků z povrchu Měsíce. Raketa Falcon 9 má na kontě už 100 startů a jeden první stupeň letěl a přistál už sedmkrát. Před 495 lety se narodil Tadeáš Hájek z Hájku a před 25 lety startovala sluneční observatoř SOHO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplněk nad Hořovicemi

Úplněk nad Hořovicemi 30.11.2020

Další informace »