Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Reflexe Duchovité mlhoviny

Uznání a copyright: Bogdan Jarzyna

Vystupují vám z tohoto mezihvězdného pole hvězd a prachu nějaké tvary? Oblast plná klenotů slabých mračen, které odrážejí světlo hvězd, pluje nocí královským souhvězdím Kefeus (Cepheus). Tato duchovitá zjevení daleko od našeho vlastního okolí planety Země číhají v rovině Mléčné dráhy na okraji komplexu molekulárních mračen Kefeova světla asi 1200 světelných let daleko. Měří něco přes dva světelné roky a je jasnější než další strašidelné chiméry VdB 141 nebo Sh2-136, má též označení Duchovitá mlhovina a je vidět na tomto snímku dole. Uvnitř reflexní mlhoviny jsou výmluvné známky hustých jader, které kolabují v ranných stupních vznikání hvězd.

Seznam odkazů v popisu

  1. DibonSmith.com: Cepheus
  2. NASA: Earth
  3. arXiv.org: Star Forming Regions in Cepheus
  4. NASA: What Is a Light-Year?
  5. Wikipedia: Ghost_Nebula
  6. NOAO.edu: Ghost Nebula, vdB 141
  7. AstroBogdan.pl: vdb 141 – The Ghost Nebula in Cepheus
  8. Wikipedia: Reflection_nebula
  9. CalTech.edu: Stars
  10. Harvard.edu: Pre-Main-Sequence Stars in the Cepheus Flare Region

Štítky: Duchovitá mlhovina, Duchovitá mlhovina, Reflekční mlhovina, VdB 141, VdB 141


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »