Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. listopad 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. listopad 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

ISS přes Měsíc

Uznání a copyright: Derek Demeter (Emil Buehler Planetarium)

Mezinárodní kosmická stanice oběhne naši planetu jednou za 90 minut a lze ji snadno spatřit očima jako jasnou hvězdu, která se pohybuje po noční obloze. Už jste ji viděli? Až ji příště uvidíte, tak spatříte místo více než 20 let trvalé přítomnosti lidí ve vesmíru. Posádka Expedice 1 se k orbitální základně ve výši asi 400 kilometrů nad Zemí připojila 2. listopadu 2000. Na spatření ISS v noci nepotřebujete žádný dalekohled. Na druhou stranu v zorném poli dalekohledu můžete uvidět pozoruhodné podrobnosti kosmické stanice, tak jak se ji podařilo zachytit před ubývajícím Měsícem 3. listopadu, právě den po dokončení takového kosmického milníku. Dobře načasovaný teleskopický snímek také obsahuje místo dalšího inspirujícího počinu lidí. Vpravo od siluety ISS je ve vzdálenosti asi 400 000 kilometrů vidět místo přistání Apolla 11 v tmavém hladkém lunárním Moři klidu (Mare Tranquillitatis).

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: International Space Station
  2. NASA: Spot The Station will give you a list of upcoming space station sighting opportunities for your location.
  3. NASA: 20 Continuous Years
  4. NASA: Space Station 20th: Expedition 1 Arrives at the International Space Station!
  5. NASA: Backbone for Science: Twenty Years On, International Space Station Structures, Managed by NASA Marshall, Still Soar
  6. APOD: 2020-10-02 Na kole na Měsíc
  7. ASU.edu: "Houston, Tranquility base here."

Štítky: Přechod, ISS, 20. výročí


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »