Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. listopad 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. listopad 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Severně od pásu Oriona

Uznání a copyright: Terry Hancock (Grand Mesa Observatory)

Tuto kosmickou scénu trochu severně od pásu Oriona vyplňují jasné hvězdy, mračna mezihvězdného prachu a zářící mlhoviny. Zorné pole o rozpětí o něco méně než 5 stupňů, neboli 10 úplňků je blízko roviny naší Galaxie Mléčné dráhy. Vpravo dole je vidět výrazně modrá reflexní mlhovina M78. Barva M78 vzniká proto, že prach odráží především modré světlo horkých mladých hvězd. Středem probíhá v barevném kontrastu červený pruh zářícího vodíku, který je součástí slabé, ale rozsáhlé emisní mlhoviny známé jako Barnardova smyčka. Tmavé prachové mračno vlevo nahoře vytváří prominentní siluetu katalogizovanou jako LDN 1622. M78 a komplex Barnardovy smyčky jsou asi 1500 světelných let daleko, zatímco LDN 1622 je nejspíš mnohem blíž, pouze asi 500 světelných let od Země.

Seznam odkazů v popisu

  1. AstroBin.com: Terry Hancock: A stream of red emission (Sh2-276, M78 & LDN 1622)
  2. APOD: 2017-11-23 Alnitak, Alnilam, Mintaka
  3. APOD: 2020-10-21 Noční obloha na Sardinii
  4. NASA: Messier 78
  5. APOD: 2019-08-21 Orion, jak ho můžete vidět, téměř
  6. APOD: 2020-02-21 LDN 1622: Temná mlhovina v Orionu



50. vesmírný týden 2025

50. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 12. do 14. 12. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a ve středu po ránu projde přes hvězdu Regulus. Večer je nad jihem Saturn a přejde přes něj Titan. Jupiter je vidět téměř celou noc, podobně jako Uran. Poblíž Saturnu je slabý Neptun. Ráno je velmi nízko na jihovýchodě Merkur. Přes velké skvrny je aktivita Slunce nízká, přesto může nastat polární záře. Ranní komety trochu ruší svit Měsíce, večerní tmavá obloha jich ale také několik nabídne. Před 100 lety se narodil český astronom a meteorolog Ladislav Křivský.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Aktuální rozložení skvrn na Slunci.

Další informace »