Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. listopad 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. listopad 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Marsovský měsíc Phobos z družice Mars Express

Uznání: G. Neukum (FU Berlin) et al., Mars Express, DLR, ESA; Acknowledgement: Peter Masek

Proč je Fobos tak tmavý? Fobos je ze dvou marťanských měsíců ten větší a vnitřní a je nejtmavším měsícem v celé Sluneční soustavě. Jeho neobvyklá orbita a barva naznačují, že se jedná o zachycenou planetku složenou ze směsi ledu a tmavé horniny. Snímek Fobosu u okraje Marsu zachytila v roce 2010 družice Mars Express. Fobos je pustý, krátery silně pokrytý měsíc s největším kráterem na odvrácené straně. Z takových snímků Fobosu se zjistilo, že ho může pokrývat možná až metr sypkého prachu. Fobos obíhá tak blízko Marsu, že je z některých míst vidět, jak vychází dvakrát denně, ale z jiných by nebyl vidět vůbec. Oběžná dráha Fobosu kolem Marsu trvale klesá, až se Fobos nakonec nejspíš za 50 miliónů let rozpadne na kusy a ty dopadnou na povrch.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Phobos (moon)
  2. NASA: Solar system: Planets overview
  3. NASA: Asteroids
  4. UnmannedSpaceFlight.com: Orbits 7701-8312 released. Phobos over Mars, the view more beautiful than before. The image is sharp as a razor.
  5. NASA: Mars - The Red Planet
  6. ESA.int: Mars Express mission facts
  7. APOD: 2008-04-14 Fobos: Měsíc Marsu odsouzený k záhubě
  8. APOD: 2003-11-09 Krajina Apolla 17: Velkolepá pustina
  9. APOD: 2008-04-10 Kráter Stickney
  10. APOD: 2006-12-03 Fobos: Odsouzený měsíc Marsu
  11. APOD: 1998-09-14 Dust Hip-Deep on Phobos
  12. Youtube.com: Phobos, Moon of Mars
  13. APOD: 1999-03-13 Phobos Over Mars
  14. Harvard.edu: Surface and Near Surface Dynamics on Phobos

Štítky: Mars, Mars express, Phobos


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »