Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fobos: Měsíc Marsu odsouzený k záhubě

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Tento měsíc je odsouzený k záhubě. Rudá planeta Mars je pojmenovaná podle římského boha války a má dva malé měsíčky Fobos a Deimos, jejichž jména pocházejí z řeckých slov pro strach a hrůzu. Tyto marťanské měsíce jsou možná zachycenými asteroidy, buď z hlavního pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem nebo snad dokonce z ještě větších vzdáleností sluneční soustavy. Větší z měsíců Fobos vypadá na tomto skvělém barveném snímku z družice Mars Reconnaissance Orbiter s rozlišením asi sedm metrů na pixel opravdu jako asteroidu podobný objekt posetý krátery. Ale Fobos obíhá tak blízko Marsu, jenom asi 5800 kilometrů nad jeho povrchem ve srovnání s asi 400 000 kilometry u našeho Měsíce, že jej gravitační slapové síly táhnou dolů. Zhruba za 100 miliónů let se Fobos nejspíše napětím vyvolávaním neúnavnými slapovými silami rozpadne a trosky vytvoří kolem Marsu slábnoucí prstenec.

Štítky: Mars, Phobos, Mars reconnaissance orbiter


51. vesmírný týden 2025

51. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 12. do 21. 12. 2025. Měsíc bude v novu. Nastává zimní slunovrat. Večer je nad jihem Saturn. Jupiter je vidět téměř celou noc, podobně jako Uran. Poblíž Saturnu je slabý Neptun. Ráno je velmi nízko na jihovýchodě Merkur. Aktivita Slunce se opět snížila. Stále je na obloze několik zajímavých slabších komet. Geminidy nyní budou slábnout. Astronauti mise Artemis II by měli testovat v lodi Orion. Raketa Atlas V poletí s dalšími družice konstelace Amazon Leo. Vrátila se tříčlenná posádka ISS v kosmické lodi Sojuz MS-27. Před 60 lety se na oběžné dráze nacházely v těsné blízkosti kosmické lodě Gemini 6A a Gemini 7.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Magellanovy oblaky

Fotografováno v severním Chile poblíž hvězdárny Observatorio Cerro Mamalluca, fotoaparát Panasonic Lumix DMC FZ200 na stativu bez dalekohledu, clona 2,8, ISO 3200, exp. 15 sec, neupravováno. Nejsem astrofotograf, jedná se o amatérský pokus pořízený během cestování po Chile

Další informace »