Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. listopad 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. listopad 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V zelené společnosti: polární záře nad Norskem

Uznání a copyright: Max Rive

Pokud uvidíš polární záři, zvedni ruce. S touto instrukcí prošly dvě noci, většinou zamračené. Třetí noc návratu na stejné štíty, nejenom že byla jasná obloha, ale ještě se rozsvítila nádhernou podívanou polární záře. Ruce tedy vyletěly vysoko do vzduchu, trpělivost a zkušenost se vyplatila a podařilo se udělat tvůrčí snímek kompozicí ze tří jednotlivých expozic. To vše nad fjordem Austnesfjorden poblíž města Svolvear na Lofotech v severním Norsku. Počátkem roku 2014. Jelikož naše Slunce právě prošlo slunečním minimem svého 11letého cyklu, tak by se v několika příštích letech měla zvýšit povrchová aktivita a to slibuje vyvolávat více takových úžasných polárních září na Zemi.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2014-07-14 Polární záře nad severní Kanadou
  2. Flickr.com: Max Rive - Photo Tours: In Green Company
  3. Wikipedia: Fjord
  4. Wikipedia: Austnesfjorden
  5. Wikipedia: Svolvær
  6. Wikipedia: Lofoten
  7. NASA: Sun - Our Star
  8. APOD: 2019-03-06 Únor bez slunečních skvrn
  9. UCAR.edu: The Sunspot Cycle
  10. APOD: 2016-09-19 50 000 kilometrů nad Sluncem
  11. APOD: 2019-02-18 Dračí polární záře nad Islandem
  12. NASA: Earth

Štítky: Polární záře, Norway, Fjord


18. vesmírný týden 2026

18. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 4. do 3. 5. 2026. Měsíc bude v úplňku. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a o něco výše je Jupiter. Aktivita Slunce se zvýšila. Kometa C/2025 R3 (PanSTARRS) prošla zorným polem koronografů a zjasnila asi na 1 mag. V Polsku se díky českým astronomům podařilo nalézt železný meteorit z pádu výrazného bolidu 17. 4. Raketa New Glenn společnosti Blue Origin potřetí startovala a stejný první stupeň podruhé přistál, ale náklad nebyl dopraven. K ISS se přibližně po měsíci vydal další nákladní Progress. V roce 1006 byla v souhvězdí Vlka spatřena jasná supernova.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN 1448

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2026 obdržel snímek Zdeňka Vojče s názvem „LDN 1448“ Březnové kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, vyhrál snímek s názvem „LDN 1448“ astrofotografa Zdeňka Vojče. Objekt označovaný jako LDN 1448, známý

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo měsíční

Dosahovalo cca poloviční vzdálenosti od měsíce k jupiteru

Další informace »