Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. prosinec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. prosinec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mračna mammatus nad Mount Rushmore

Uznání a copyright: Laure Mattuzzi

Co je to pod těmi divnými mraky? Prezidenti. Pokud se podíváte pečlivěji, tak můžete rozeznat hlavy čtyř bývalých amerických prezidentů vytesané do slavné hory Mount Rushmore v Jižní Dakotě v USA. Co na snímku velice vyniká jsou neobvyklé mraky mammatus, které krátce procházely nad hlavou. Obě pozoruhodnosti koncem září rychle a pohotově kamerou zachytil překvapený turista. Na rozdíl od normálních mračen s plochým spodkem, které vznikají, když vlhký klidný vzduch stoupá a v určité hladině se ochladí, hrbolaté mraky mammatus vznikají, když turbulentní kapsy vzduchu s ledem klesají a vzduch ohřívají. Turbulentní vzduch často doprovází bouřky. Každý lalok mraku mammatus měří asi jeden kilometr. Domorodí Lakota Siouxové nazývají tuto větší horu jako Šest praotců s božstvy pro směry sever, jih, východ, západ, nahoru a dolů.

Poznámka překladatele: Na stránce Katedry fyziky atmosféry MFF UK https://www.facebook.com/katedra.meteorologie/posts/1304669592894485/ se uvádí:
Oblak druhu Mammatus (nebo také mammatocumulus) patří se svým vzhledem k těm nejneobvyklejším. Jeho jméno je odvozeno z latinského slova mamma - vemeno. Tento oblak se může jevit obzvláště dramatickým, když je z boku ozářen slunečním světlem.
Mammatus vzniká pod kovadlinou bouřkového mraku (Cumulonimbu - Cb) a je charakteristický zejména pro intenzivní bouřky ve stádiu rozpadu. Kovadlina obsahuje značné množství přechlazených vodních kapek i ledových částic. Při zeslábnutí vertikálních pohybů v kovadlině (což se děje právě při stadiu rozpadu Cb) začnou tyto srážkové elementy propadávat do prostoru bezprostředně pod kovadlinou - do vzduchu o malé relativní vlhkosti. Zde se rychle odpařují, čímž je spotřebováno latentní teplo a dochází k ochlazení vzduchu. Tyto "bubliny" ochlazeného vzduchu klesají rychleji než okolní vzduch a strhávají sebou i samotný oblak nad. Vznikají oblačné bubliny - mammatus.
Tento oblak lze samozřejmě pozorovat i v ČR. Máte-li fotografii, můžete se o ně s námi podělit.
Nejnovější poznatky o tvorbě oblaků mammatus jsou shrnuty v rozsáhlém článku v časopise Journal of Atmospheric Sciences: "The Mysteries of Mammatus Clouds: Observations and Formation Mechanisms" http://journals.ametsoc.org/doi/full/10.1175/JAS3758.1 se uvádí:

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: George_Washington
  2. Wikipedia: Thomas_Jefferson
  3. Wikipedia: Theodore_Roosevelt
  4. Wikipedia: Abraham_Lincoln
  5. Wikipedia: Mount_Rushmore
  6. Wikipedia: South_Dakota
  7. CIA.gov: USA
  8. Instagram.com: lauremattuzzi • Mount Rushmore National Memorial
  9. NASA: S'COOL: Mammatus Clouds
  10. Ssl-Images-Amazon.com: Foto: Překvapená kočka s fotoaparátem zenit :-)
  11. Abc.net.au: The steamy science behind flat-bottom clouds
  12. APOD: 2019-12-15 Mraky mammatus nad Nebraskou
  13. EarthSky.org: What are mammatus clouds? Stunning photos here
  14. Wikipedia: Lakota_people
  15. Youtu.be: Mt. Rushmore from the Air
  16. Eos.org: Mount Rushmore’s Six Grandfathers and Four Presidents

Štítky: Mammatus clouds, Mount rushmore, Počasí


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »