Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. prosinec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. prosinec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mračna mammatus nad Mount Rushmore

Uznání a copyright: Laure Mattuzzi

Co je to pod těmi divnými mraky? Prezidenti. Pokud se podíváte pečlivěji, tak můžete rozeznat hlavy čtyř bývalých amerických prezidentů vytesané do slavné hory Mount Rushmore v Jižní Dakotě v USA. Co na snímku velice vyniká jsou neobvyklé mraky mammatus, které krátce procházely nad hlavou. Obě pozoruhodnosti koncem září rychle a pohotově kamerou zachytil překvapený turista. Na rozdíl od normálních mračen s plochým spodkem, které vznikají, když vlhký klidný vzduch stoupá a v určité hladině se ochladí, hrbolaté mraky mammatus vznikají, když turbulentní kapsy vzduchu s ledem klesají a vzduch ohřívají. Turbulentní vzduch často doprovází bouřky. Každý lalok mraku mammatus měří asi jeden kilometr. Domorodí Lakota Siouxové nazývají tuto větší horu jako Šest praotců s božstvy pro směry sever, jih, východ, západ, nahoru a dolů.

Poznámka překladatele: Na stránce Katedry fyziky atmosféry MFF UK https://www.facebook.com/katedra.meteorologie/posts/1304669592894485/ se uvádí:
Oblak druhu Mammatus (nebo také mammatocumulus) patří se svým vzhledem k těm nejneobvyklejším. Jeho jméno je odvozeno z latinského slova mamma - vemeno. Tento oblak se může jevit obzvláště dramatickým, když je z boku ozářen slunečním světlem.
Mammatus vzniká pod kovadlinou bouřkového mraku (Cumulonimbu - Cb) a je charakteristický zejména pro intenzivní bouřky ve stádiu rozpadu. Kovadlina obsahuje značné množství přechlazených vodních kapek i ledových částic. Při zeslábnutí vertikálních pohybů v kovadlině (což se děje právě při stadiu rozpadu Cb) začnou tyto srážkové elementy propadávat do prostoru bezprostředně pod kovadlinou - do vzduchu o malé relativní vlhkosti. Zde se rychle odpařují, čímž je spotřebováno latentní teplo a dochází k ochlazení vzduchu. Tyto "bubliny" ochlazeného vzduchu klesají rychleji než okolní vzduch a strhávají sebou i samotný oblak nad. Vznikají oblačné bubliny - mammatus.
Tento oblak lze samozřejmě pozorovat i v ČR. Máte-li fotografii, můžete se o ně s námi podělit.
Nejnovější poznatky o tvorbě oblaků mammatus jsou shrnuty v rozsáhlém článku v časopise Journal of Atmospheric Sciences: "The Mysteries of Mammatus Clouds: Observations and Formation Mechanisms" http://journals.ametsoc.org/doi/full/10.1175/JAS3758.1 se uvádí:

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: George_Washington
  2. Wikipedia: Thomas_Jefferson
  3. Wikipedia: Theodore_Roosevelt
  4. Wikipedia: Abraham_Lincoln
  5. Wikipedia: Mount_Rushmore
  6. Wikipedia: South_Dakota
  7. CIA.gov: USA
  8. Instagram.com: lauremattuzzi • Mount Rushmore National Memorial
  9. NASA: S'COOL: Mammatus Clouds
  10. Ssl-Images-Amazon.com: Foto: Překvapená kočka s fotoaparátem zenit :-)
  11. Abc.net.au: The steamy science behind flat-bottom clouds
  12. APOD: 2019-12-15 Mraky mammatus nad Nebraskou
  13. EarthSky.org: What are mammatus clouds? Stunning photos here
  14. Wikipedia: Lakota_people
  15. Youtu.be: Mt. Rushmore from the Air
  16. Eos.org: Mount Rushmore’s Six Grandfathers and Four Presidents

Štítky: Mammatus clouds, Mount rushmore, Počasí


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »