Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. prosinec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. prosinec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mračna mammatus nad Mount Rushmore

Uznání a copyright: Laure Mattuzzi

Co je to pod těmi divnými mraky? Prezidenti. Pokud se podíváte pečlivěji, tak můžete rozeznat hlavy čtyř bývalých amerických prezidentů vytesané do slavné hory Mount Rushmore v Jižní Dakotě v USA. Co na snímku velice vyniká jsou neobvyklé mraky mammatus, které krátce procházely nad hlavou. Obě pozoruhodnosti koncem září rychle a pohotově kamerou zachytil překvapený turista. Na rozdíl od normálních mračen s plochým spodkem, které vznikají, když vlhký klidný vzduch stoupá a v určité hladině se ochladí, hrbolaté mraky mammatus vznikají, když turbulentní kapsy vzduchu s ledem klesají a vzduch ohřívají. Turbulentní vzduch často doprovází bouřky. Každý lalok mraku mammatus měří asi jeden kilometr. Domorodí Lakota Siouxové nazývají tuto větší horu jako Šest praotců s božstvy pro směry sever, jih, východ, západ, nahoru a dolů.

Poznámka překladatele: Na stránce Katedry fyziky atmosféry MFF UK https://www.facebook.com/katedra.meteorologie/posts/1304669592894485/ se uvádí:
Oblak druhu Mammatus (nebo také mammatocumulus) patří se svým vzhledem k těm nejneobvyklejším. Jeho jméno je odvozeno z latinského slova mamma - vemeno. Tento oblak se může jevit obzvláště dramatickým, když je z boku ozářen slunečním světlem.
Mammatus vzniká pod kovadlinou bouřkového mraku (Cumulonimbu - Cb) a je charakteristický zejména pro intenzivní bouřky ve stádiu rozpadu. Kovadlina obsahuje značné množství přechlazených vodních kapek i ledových částic. Při zeslábnutí vertikálních pohybů v kovadlině (což se děje právě při stadiu rozpadu Cb) začnou tyto srážkové elementy propadávat do prostoru bezprostředně pod kovadlinou - do vzduchu o malé relativní vlhkosti. Zde se rychle odpařují, čímž je spotřebováno latentní teplo a dochází k ochlazení vzduchu. Tyto "bubliny" ochlazeného vzduchu klesají rychleji než okolní vzduch a strhávají sebou i samotný oblak nad. Vznikají oblačné bubliny - mammatus.
Tento oblak lze samozřejmě pozorovat i v ČR. Máte-li fotografii, můžete se o ně s námi podělit.
Nejnovější poznatky o tvorbě oblaků mammatus jsou shrnuty v rozsáhlém článku v časopise Journal of Atmospheric Sciences: "The Mysteries of Mammatus Clouds: Observations and Formation Mechanisms" http://journals.ametsoc.org/doi/full/10.1175/JAS3758.1 se uvádí:

Seznam odkazů v popisu

 1. Wikipedia: George_Washington
 2. Wikipedia: Thomas_Jefferson
 3. Wikipedia: Theodore_Roosevelt
 4. Wikipedia: Abraham_Lincoln
 5. Wikipedia: Mount_Rushmore
 6. Wikipedia: South_Dakota
 7. CIA.gov: USA
 8. Instagram.com: lauremattuzzi • Mount Rushmore National Memorial
 9. NASA: S'COOL: Mammatus Clouds
 10. Ssl-Images-Amazon.com: Foto: Překvapená kočka s fotoaparátem zenit :-)
 11. Abc.net.au: The steamy science behind flat-bottom clouds
 12. APOD: 2019-12-15 Mraky mammatus nad Nebraskou
 13. EarthSky.org: What are mammatus clouds? Stunning photos here
 14. Wikipedia: Lakota_people
 15. Youtu.be: Mt. Rushmore from the Air
 16. Eos.org: Mount Rushmore’s Six Grandfathers and Four Presidents

Štítky: Mammatus clouds, Mount rushmore, Počasí


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »