Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. prosinec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. prosinec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn a Jupiter v létě 2020

Uznání a copyright: Tunc Tezel (TWAN), Onur Durma

Během severního léta byly Saturn a Jupiter poblíž opozice, tedy na pozemské obloze na opačné straně od Slunce. Jejich párový retrográdní pohyb, který se dá pozorovat každých asi 20 let, je zde na panoramatickém kompozitu zaznamenán od 19. června do 28. srpna při jejich cestě mezi hvězdami západního Kozoroha (Capricornus) a východního Střelce (Sagittarius). Ale na prosincové obloze budou spolu kreslit ještě blíže. Jupiter a Saturn jsou nyní blízko sebe jako jasná světla na nebi na západě po západu Slunce. Na den slunovratu 21. prosince dosáhnou své majestátní 20leté velké konjunkce. Oba největší světy ve Sluneční soustavě bude na pozemské obloze od sebe dělit jen asi 1/5 zdánlivého průměru Měsíce.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2001-12-20 Jupiter a Saturn: Představení pro dva
  2. Vimeo.com: Saturn & Jupiter in summer 2020
  3. APOD: 2020-12-08 Velká konjunkce nad sicilským majákem
  4. EarthSky.org: Before 2020 ends, a great conjunction of Jupiter and Saturn
  5. NASA: Solar System Exploration

Štítky: Saturn, Jupiter, Retrograde, Konjunkce


49. vesmírný týden 2025

49. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 12. do 7. 12. 2025. Měsíc bude v úplňku, projde Plejádami a setká se s Jupiterem. Od setmění je nad jihem Saturn. Nízko na ranní obloze je Merkur. Velmi vysoká bude nyní aktivita Slunce. Uvidíme polární záře? Komety večer ruší Měsíc a ráno to brzy nebude lepší. Na Bajkonuru došlo k poškození jediné rampy sloužící pro mise lodí Sojuz a Progress k ISS. ESA na následující roky posílila rozpočet. Před 500 lety se narodil český astronom Tadeáš Hájek z Hájku.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Newton 200/1000 + kamera ZWO ASI 178 MC

Další informace »