Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. prosinec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. prosinec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn a Jupiter v létě 2020

Uznání a copyright: Tunc Tezel (TWAN), Onur Durma

Během severního léta byly Saturn a Jupiter poblíž opozice, tedy na pozemské obloze na opačné straně od Slunce. Jejich párový retrográdní pohyb, který se dá pozorovat každých asi 20 let, je zde na panoramatickém kompozitu zaznamenán od 19. června do 28. srpna při jejich cestě mezi hvězdami západního Kozoroha (Capricornus) a východního Střelce (Sagittarius). Ale na prosincové obloze budou spolu kreslit ještě blíže. Jupiter a Saturn jsou nyní blízko sebe jako jasná světla na nebi na západě po západu Slunce. Na den slunovratu 21. prosince dosáhnou své majestátní 20leté velké konjunkce. Oba největší světy ve Sluneční soustavě bude na pozemské obloze od sebe dělit jen asi 1/5 zdánlivého průměru Měsíce.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2001-12-20 Jupiter a Saturn: Představení pro dva
  2. Vimeo.com: Saturn & Jupiter in summer 2020
  3. APOD: 2020-12-08 Velká konjunkce nad sicilským majákem
  4. EarthSky.org: Before 2020 ends, a great conjunction of Jupiter and Saturn
  5. NASA: Solar System Exploration

Štítky: Saturn, Jupiter, Retrograde, Konjunkce


28. vesmírný týden 2024

28. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 7. do 14. 7. 2024. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Na večerní obloze bude jen velmi nízko nad obzorem. Ráno je nejvýše planeta Saturn, nízko nad východem i Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Na večerní obloze je zajímavá kometa 13P/Olbers. Ke svému prvnímu startu je připravena evropská raketa Ariane 6. Raketa Firefly Alpha má na kontě druhý plně úspěšný start. Také další rakety z USA, Číny a Japonska vynesly úspěšně své náklady. Starliner zůstane u ISS do druhé poloviny července. Před 45 lety zanikla stanice Skylab a Voyager 2 minul Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »