Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. prosinec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. prosinec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn a Jupiter v létě 2020

Uznání a copyright: Tunc Tezel (TWAN), Onur Durma

Během severního léta byly Saturn a Jupiter poblíž opozice, tedy na pozemské obloze na opačné straně od Slunce. Jejich párový retrográdní pohyb, který se dá pozorovat každých asi 20 let, je zde na panoramatickém kompozitu zaznamenán od 19. června do 28. srpna při jejich cestě mezi hvězdami západního Kozoroha (Capricornus) a východního Střelce (Sagittarius). Ale na prosincové obloze budou spolu kreslit ještě blíže. Jupiter a Saturn jsou nyní blízko sebe jako jasná světla na nebi na západě po západu Slunce. Na den slunovratu 21. prosince dosáhnou své majestátní 20leté velké konjunkce. Oba největší světy ve Sluneční soustavě bude na pozemské obloze od sebe dělit jen asi 1/5 zdánlivého průměru Měsíce.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2001-12-20 Jupiter a Saturn: Představení pro dva
  2. Vimeo.com: Saturn & Jupiter in summer 2020
  3. APOD: 2020-12-08 Velká konjunkce nad sicilským majákem
  4. EarthSky.org: Before 2020 ends, a great conjunction of Jupiter and Saturn
  5. NASA: Solar System Exploration

Štítky: Saturn, Jupiter, Retrograde, Konjunkce


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »