Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. prosinec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. prosinec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká konjunkce: Saturn a Jupiter se přibližují

Uznání a copyright ilustrace: Sebastian Voltmer

Už to běží. Saturn a Jupiter se k sobě přibližují a brzy budou vidět na téměř stejném místě. Velká konjunkce shodou okolností nastane v noci, kdy nastává prosincový slunovrat s nejdelší nocí roku na severu a nejdelším dnem na jihu. Tudíž od teď za asi šest dní budou Saturn a Jupiter hned vedle sebe, ostatně tak jako každých 20 let. Ovšem tato vzájemná poloha není jen tak nějaká velká konjunkce, bude nejtěsnější od roku 1623, protože oba planetární obři vedle sebe projdou jen 1/10 stupně od sebe, mnohem blíže, než je zdánlivý průměr úplňku. Za několik dní kolem přibližujících se planet projde jen pár stupňů daleko srpek Měsíce a poskytne předběžnou příležitost k ikonickým fotkám. Ilustrace ukazuje přibližování Saturnu a Jupiteru v listopadu a v prosinci nad Francouzskými Alpami.

Narůstající galerie: Pozoruhodné snímky velké konjunkce zaslané do APODu.

Štítky: Saturn, Jupiter, Velká konjunkce


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »