Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. prosinec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. prosinec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká konjunkce: Saturn a Jupiter se přibližují

Uznání a copyright ilustrace: Sebastian Voltmer

Už to běží. Saturn a Jupiter se k sobě přibližují a brzy budou vidět na téměř stejném místě. Velká konjunkce shodou okolností nastane v noci, kdy nastává prosincový slunovrat s nejdelší nocí roku na severu a nejdelším dnem na jihu. Tudíž od teď za asi šest dní budou Saturn a Jupiter hned vedle sebe, ostatně tak jako každých 20 let. Ovšem tato vzájemná poloha není jen tak nějaká velká konjunkce, bude nejtěsnější od roku 1623, protože oba planetární obři vedle sebe projdou jen 1/10 stupně od sebe, mnohem blíže, než je zdánlivý průměr úplňku. Za několik dní kolem přibližujících se planet projde jen pár stupňů daleko srpek Měsíce a poskytne předběžnou příležitost k ikonickým fotkám. Ilustrace ukazuje přibližování Saturnu a Jupiteru v listopadu a v prosinci nad Francouzskými Alpami.

Narůstající galerie: Pozoruhodné snímky velké konjunkce zaslané do APODu.

Štítky: Saturn, Jupiter, Velká konjunkce


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »