Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. prosinec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. prosinec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká konjunkce: Saturn a Jupiter se přibližují

Uznání a copyright ilustrace: Sebastian Voltmer

Už to běží. Saturn a Jupiter se k sobě přibližují a brzy budou vidět na téměř stejném místě. Velká konjunkce shodou okolností nastane v noci, kdy nastává prosincový slunovrat s nejdelší nocí roku na severu a nejdelším dnem na jihu. Tudíž od teď za asi šest dní budou Saturn a Jupiter hned vedle sebe, ostatně tak jako každých 20 let. Ovšem tato vzájemná poloha není jen tak nějaká velká konjunkce, bude nejtěsnější od roku 1623, protože oba planetární obři vedle sebe projdou jen 1/10 stupně od sebe, mnohem blíže, než je zdánlivý průměr úplňku. Za několik dní kolem přibližujících se planet projde jen pár stupňů daleko srpek Měsíce a poskytne předběžnou příležitost k ikonickým fotkám. Ilustrace ukazuje přibližování Saturnu a Jupiteru v listopadu a v prosinci nad Francouzskými Alpami.

Narůstající galerie: Pozoruhodné snímky velké konjunkce zaslané do APODu.

Štítky: Saturn, Jupiter, Velká konjunkce


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »