Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. prosinec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. prosinec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ozvučená hmota v Kupě galaxií Střela

Uznání: X-ray: NASA/CXC/SAO; Optical: NASA/STScI, Magellan/U.Arizona; Lensing Map: NASA/STScI, ESO WFI, Magellan/U.Arizona; Sonification: NASA/CXC/SAO/K.Arcand, SYSTEM Sounds (M. Russo, A. Santaguida)

Co se děje s Kupou Střela? Tato hmotná kupa galaxií (1E 0657-558) způsobuje zborcení obrazů galaxií v pozadí gravitační čočkou takovým způsobem, že to bylo interpretováno jako silný důkaz teorie, že je uvnitř temná hmota. Různé analýzy ovšem také ukazují, že i méně populární alternativa v podobě modifikované gravitace by mohla vysvětlovat dynamiku kupy i bez temné hmoty a stejně tak umožňovat pravděpodobný scénář. Obě vědecké hypotézy, tedy neviditelná hmota a pozměněná gravitace spolu nyní soupeří, aby pozorování vysvětlily. Duel je dramatický, jelikož by se neprůstřelný příklad temné hmoty mohl rozsypat pod jednoduchostí modifikovaných teorií gravitace. Ozvučený snímek pochází z dalekohledů Hubble/Chandra/Magellan, přičemž červená představuje rentgenové záření horkého plynu a modrá zase naznačuje oddělenou distribuci temné hmoty. Ozvučení přiřazuje nízké tóny temné hmotě, střední frekvence viditelnému světlu a vysoké tóny rentgenovému záření. Jak bude k dispozici více pozorování, počítačových simulací a dokončených analýz, tak bitva o hmotu v Kupě Střela bude pokračovat.

Zasláno do APODu: Pozoruhodné snímky meteorického roje Geminid 2020.

Seznam odkazů v popisu

 1. Wikipedia: Bullet_Cluster
 2. APOD: 2016-07-22 Galaktická kupa Abell S1063 a dál
 3. NASA: Dark Energy, Dark Matter
 4. Harvard.edu: Ultra-diffuse cluster galaxies as key to the MOND cluster conundrum
 5. Medium.com: Galaxy clusters prove dark matter’s existence
 6. Harvard.edu: Bullet Cluster: A Challenge to ΛCDM Cosmology
 7. Blogspot.com: backreaction: The Bullet Cluster as Evidence against Dark Matter
 8. Harvard.edu: Chandra: Dark Matter
 9. Harvard.edu: 1E 0657-56: NASA Finds Direct Proof of Dark Matter
 10. NASA: Hubble Space Telescope
 11. NASA: Chandra X-ray Observatory
 12. GMTo.org: Giant Magellan Telescope
 13. Funny-Pics.co: N/A
 14. SI.edu: Data Sonification: A New Cosmic Triad of Sound
 15. NASA: Visible Light
 16. NASA: X-Rays
 17. Harvard.edu: Towards a Bullet-proof test for indirect signals of dark matter
 18. Medium.com: The Bullet Cluster Proves Dark Matter Exists, But Not For The Reason Most Physicists Think

Štítky: Sonifikace, Galaxie, Temní hmota


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »