Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. leden 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. leden 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pruhované písečné duny na Marsu

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA; Processing: Włodek Głażewski;
Text: Alex R. Howe (NASA/USRA, Reader's History of SciFi Podcast)

Proč jsou tyto písečné duny na Marsu proužkované? Nikdo pořádně neví. Na snímku jsou vidět proužkované duny v kráteru Kunowsky na Marsu, které nedávno vyfotografovala kamera HiRISE na sondě MRO (Mars Reconnaissance Orbiter). Je známo, že mnoho marťanským dun pokrývá nerovnoměrná vrstva zmrzlého oxidu uhličitého (suchého ledu), což vytváří vzorce světlých a tmavých oblastí. Oxid uhličitý netaje, ale sublimuje, přímo se mění na plyn. Oxid uhličitý je také skleníkový materiál a i v pevném stavu zadržuje teplo pod ledem a sublimuje zespodu nahoru a tak způsobuje gejzírům podobné erupce. Tyto erupce mohou v marťanském létě způsobovat vzorce tmavých skvrn bez ledu, kde je vidět tmavší písek. Tento snímek byl ovšem pořízen při marťanském podzimu, kdy se počasí stává chladnějším a tak jsou tyto pruhy větší záhadou. Jedna hypotéza praví, že je způsobují praskliny v ledu, které způsobují slabší erupce nebo tepelné namáhání jako součást denního a nočního cyklu, ale výzkum nadále pokračuje. Sledování dun a dalších útvarů během více marťanských sezón nám může poskytnout více informací k rozlousknutí této záhady.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Mars - The Red Planet
  2. UAHiRISE.org: Dune Monitoring in Kunowsky Crater
  3. Wikipedia: Kunowsky_(Martian_crater)
  4. NASA: Mars Reconnaissance Orbiter
  5. Wikipedia: Dry_ice
  6. Wikipedia: Sublimation_(phase_transition)
  7. Wikipedia: Greenhouse_gas
  8. Youtu.be: DRY ICE EXPERIMENT Easy science experiments for Kids with Disney Toys
  9. Wikipedia: Geysers_on_Mars
  10. APOD: 2007-08-05 Tečkované duny na Marsu
  11. APOD: 2016-01-19 Tmavá písečná duna na Marsu
  12. Flickr.com: mariagat mariagat: Mars - Dunes in Kunowsky Crater
  13. Wikipedia: Thermal_stress
  14. MSSS.com: Seasons on Mars

Štítky: Mars, Hirise, Hirise, Sand dunes, Sand dunes


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »