Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. leden 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. leden 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pruhované písečné duny na Marsu

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA; Processing: Włodek Głażewski;
Text: Alex R. Howe (NASA/USRA, Reader's History of SciFi Podcast)

Proč jsou tyto písečné duny na Marsu proužkované? Nikdo pořádně neví. Na snímku jsou vidět proužkované duny v kráteru Kunowsky na Marsu, které nedávno vyfotografovala kamera HiRISE na sondě MRO (Mars Reconnaissance Orbiter). Je známo, že mnoho marťanským dun pokrývá nerovnoměrná vrstva zmrzlého oxidu uhličitého (suchého ledu), což vytváří vzorce světlých a tmavých oblastí. Oxid uhličitý netaje, ale sublimuje, přímo se mění na plyn. Oxid uhličitý je také skleníkový materiál a i v pevném stavu zadržuje teplo pod ledem a sublimuje zespodu nahoru a tak způsobuje gejzírům podobné erupce. Tyto erupce mohou v marťanském létě způsobovat vzorce tmavých skvrn bez ledu, kde je vidět tmavší písek. Tento snímek byl ovšem pořízen při marťanském podzimu, kdy se počasí stává chladnějším a tak jsou tyto pruhy větší záhadou. Jedna hypotéza praví, že je způsobují praskliny v ledu, které způsobují slabší erupce nebo tepelné namáhání jako součást denního a nočního cyklu, ale výzkum nadále pokračuje. Sledování dun a dalších útvarů během více marťanských sezón nám může poskytnout více informací k rozlousknutí této záhady.

Seznam odkazů v popisu

 1. NASA: Mars - The Red Planet
 2. UAHiRISE.org: Dune Monitoring in Kunowsky Crater
 3. Wikipedia: Kunowsky_(Martian_crater)
 4. NASA: Mars Reconnaissance Orbiter
 5. Wikipedia: Dry_ice
 6. Wikipedia: Sublimation_(phase_transition)
 7. Wikipedia: Greenhouse_gas
 8. Youtu.be: DRY ICE EXPERIMENT Easy science experiments for Kids with Disney Toys
 9. Wikipedia: Geysers_on_Mars
 10. APOD: 2007-08-05 Tečkované duny na Marsu
 11. APOD: 2016-01-19 Tmavá písečná duna na Marsu
 12. Flickr.com: mariagat mariagat: Mars - Dunes in Kunowsky Crater
 13. Wikipedia: Thermal_stress
 14. MSSS.com: Seasons on Mars

Štítky: Mars, Hirise, Hirise, Sand dunes, Sand dunes


10. vesmírný týden 2021

10. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 3. do 14. 3. 2021. Měsíc je ve fázi mezi poslední čtvrtí a novem. Večer je dobře vidět jasný Mars a níže nad jihozápadem i Uran. Planetka Vesta dosahuje maximálního jasu a najdeme ji v zadní části Lva. Večer se vysoko k Plejádám táhne šikmý kužel zvířetníkového světla. Perseverance na Marsu ujela již téměř sto metrů. Desátý prototyp Starship po letu do výšky 10 km tvrději dosedl a konečně zůstal stát, aby po několika minutách explodoval. Před 35 lety prozkoumalo několik sond zblízka Halleyovu kometu a před 240 lety objevil William Herschel planetu Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »