Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. únor 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. únor 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záblesky z Krabí mlhoviny

Uznání videa a copyright: Martin Fiedler

Nějak to přežilo výbuch, který by jistě zničil Slunce. Nyní se to otáčí 30 krát za sekundu a proslavilo se to rychlými záblesky. Jedná se o Krabí mlhovinu, rotující neutronovou hvězdu, která zůstala po supernově, která Krabí mlhovinu vytvořila. Pozorné oko dokáže na časosběrném videu spatřit záblesky pulzaru nad středem obrazu. Video vzniklo stohováním snímků pořízených tehdy, když se pulzar právě zablesknul a také snímků z jiných časových okamžiků. Záblesků Krabího pulzaru si poprvé povšimla neznámá žena, která navštívila noční veřejné pozorování univerzity v Chicagu, ale nikdo jí nevěřil. Vlastní výbuch supernovy vidělo v roce 1054 mnoho lidí. Krabí mlhovina zůstává malebným, rozpínajícím se mračnem plynu, který září přes celé elektromagnetické spektrum. Pulzar zřejmě přežil výbuch supernovy, protože se skládá z extrémně husté, kvantově degenerované hmoty.

Seznam odkazů v popisu

 1. Wikipedia: Crab_Pulsar
 2. NASA: Neutron stars
 3. APOD: 2020-09-06 M1: Krabí mlhovina z Hubbla
 4. Youtu.be: Flashes of the Crab Pulsar
 5. Sissa.it: Jocelyn Bell Burnell: Reflections on the Discovery of Pulsars
 6. NASA: Night Sky Network events
 7. EarthSky.org: The Crab Nebula was an exploding star
 8. APOD: 2016-07-08 Vířící jádro Krabí mlhoviny
 9. AstroBin.com: DetlefHartmann: Crab Nebula (one decade time-lapse movie)
 10. Youtu.be: 3D Visualization of the Crab Nebula
 11. NASA: Introduction to the Electromagnetic Spectrum
 12. Wikipedia: Degenerate_matter

Štítky: Pulsar, Krabí mlhovina, Neutronová hvězda


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »