Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vířící jádro Krabí mlhoviny

Uznání: NASA, ESA - Acknowledgment: J. Hester (ASU), M. Weisskopf (NASA / GSFC)

V jádru Krabí mlhoviny se nachází zmagnetizovaná neutronová hvězda o velikosti města, která se otáčí 30 krát za sekundu. Je známá jako Krabí pulsar a z dvojice jasných hvězd pod centrálním vírem na úžasném snímku jádra mlhoviny z Hubbla je to ta více vpravo. Nádherný snímek zabírá asi 3 světelné roky se zářícím plynem, prázdnými prostory i vířícími filamenty ponořenými do trochu strašidelného modrého světla. Modrá záře je viditelné světlo z elektronů, které se pohybují po spirále podél silného magnetického pole téměř rychlostí světla. Pulsar pohání emisi mlhoviny jako kosmické dynamo the emission from the nebula, driving a shock wave through surrounding material and accelerating the spiraling electrons. Rychle se otáčející pulsar je zhrouceným jádrem hvězdy s hmotností více než Slunce a hustotou atomových jader, která explodovala. Krabí mlhovina je rozpínající se zbytek vnějších vrstev hvězdy. Výbuch této supernovy byl na Zemi zaznamenán v roce 1054.

Štítky: Krabí mlhovina, Pulsar, Zbytek supernovy, Neutronová hvězda


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »