Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vířící jádro Krabí mlhoviny

Uznání: NASA, ESA - Acknowledgment: J. Hester (ASU), M. Weisskopf (NASA / GSFC)

V jádru Krabí mlhoviny se nachází zmagnetizovaná neutronová hvězda o velikosti města, která se otáčí 30 krát za sekundu. Je známá jako Krabí pulsar a z dvojice jasných hvězd pod centrálním vírem na úžasném snímku jádra mlhoviny z Hubbla je to ta více vpravo. Nádherný snímek zabírá asi 3 světelné roky se zářícím plynem, prázdnými prostory i vířícími filamenty ponořenými do trochu strašidelného modrého světla. Modrá záře je viditelné světlo z elektronů, které se pohybují po spirále podél silného magnetického pole téměř rychlostí světla. Pulsar pohání emisi mlhoviny jako kosmické dynamo the emission from the nebula, driving a shock wave through surrounding material and accelerating the spiraling electrons. Rychle se otáčející pulsar je zhrouceným jádrem hvězdy s hmotností více než Slunce a hustotou atomových jader, která explodovala. Krabí mlhovina je rozpínající se zbytek vnějších vrstev hvězdy. Výbuch této supernovy byl na Zemi zaznamenán v roce 1054.

Štítky: Krabí mlhovina, Pulsar, Zbytek supernovy, Neutronová hvězda


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »