Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NLC Tour France

Uznání a copyright: Simon Lericque (GAAC)

Jasná noční svítící oblaka nejsou v severní Francii častým zjevem. Ovšem 6. července těsně před úsvitem plynuly oblohou nad malým městem Wancourt v Pas-de-Calais tyto elektricky modré vlny. Ledová mračna na samém okraji vesmíru, asi 80 kilometrů nad povrchem Země odrážejí sluneční světlo, i když ze země se zdá, je je Slunce pod obzorem. Tyto průsvitné mraky, též známé jako polární mezosférická oblaka, jsou obvykle vidět ve vysokých šířkách v letních měsících. Tyto sezónní mračna vznikají kondenzací vodní páry stoupající do chladné horní atmosféry na jemných prachových částicích z rozpadlých meteorů nebo z vulkanického prachu. Družice NASA AIM poskytuje předpovědi nočních svítících oblak, podle toho, jak jsou vidět z vesmíru.

Štítky: Noční svítící oblaka, Polar mesospheric cloud, Tour de france


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »