Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NLC Tour France

Uznání a copyright: Simon Lericque (GAAC)

Jasná noční svítící oblaka nejsou v severní Francii častým zjevem. Ovšem 6. července těsně před úsvitem plynuly oblohou nad malým městem Wancourt v Pas-de-Calais tyto elektricky modré vlny. Ledová mračna na samém okraji vesmíru, asi 80 kilometrů nad povrchem Země odrážejí sluneční světlo, i když ze země se zdá, je je Slunce pod obzorem. Tyto průsvitné mraky, též známé jako polární mezosférická oblaka, jsou obvykle vidět ve vysokých šířkách v letních měsících. Tyto sezónní mračna vznikají kondenzací vodní páry stoupající do chladné horní atmosféry na jemných prachových částicích z rozpadlých meteorů nebo z vulkanického prachu. Družice NASA AIM poskytuje předpovědi nočních svítících oblak, podle toho, jak jsou vidět z vesmíru.

Štítky: Noční svítící oblaka, Polar mesospheric cloud, Tour de france


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »