Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. únor 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. únor 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina a neutronová hvězda

Uznání: M. van Kerkwijk (Institute of Astronomy, Utrecht), S. Kulkarni (Caltech), VLT Kueyen, ESO

Osamělá hvězda RX J1856.5-3754 vznikla zhroucením jádra hvězdy, která vybuchla. Při vzdálenosti 180 světelných let je nejbližší známou neutronovou hvězdou. Tento maličký hvězdný borec, sice hmotnější než Slunce, ale s průměrem jen 20 kilometrů, brázdí vodíkovými a prachovými mračny mezihvězdného prostoru rychlostí 200 kilometrů za sekundu. Povrch neutronové hvězdy je fantasticky horký, kolem 700 000 stupňů Celsia, což ji činí detekovatelnou rentgenovými dalekohledy na oběžné dráze. Ale optičtí astronomové byli překvapeni objevem mlhoviny kuželovitého tvaru kolem RX J1856.5-3754. Na tomto hloubkovém snímku dalekohledem Evropské jižní observatoře Kueyen mlhovina září červeným světlem ionizovaných atomů vodíku, které se rekombinují s elektrony. Její kónický tvar je analogický rázové vlně lodi plující vodou. Slabá modrá tečka blízko vrcholu kužele je samotná neutronová hvězda. Zdá se, že mlhovina vznikla velice blízko povrchu neutronové hvězdy a astronomové se pokoušejí stanovit, zda pozorováním hustot a teplot mohou objasnit vzhled mlhoviny.

Štítky: Emisní mlhovina, Neutronová hvězda, Rázová vlna


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »