Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krab poháněný pulsarem

Credit J. Hester and P. Scowen (ASU), NASA

V létě L.P. 1054 čínští astronomové zaznamenali, že se hvězda v souhvězdí Býka (Taurus) stala náhle jasnou jako úplněk. Jak pomalu slábla, tak zůstala viditelná po celý rok. Nyní je známo že, že za tento úkazem byl zodpovědný spektakulární výbuch supernovy, detonace masivní hvězdy, jejíž zbytky jsou nyní vidět jako Krabí mlhovina. Jádro hvězdy se zhroutilo do formy rotující neutronové hvězdy neboli pulsaru, jednoho z nejexotičtějších objektů známých moderním astronomům. Rotující pulsar v Krabí mlhovině generuje jako maják svazky rádiové, viditelné, rentgenové a gama energie a jak už jméno naznačuje produkuje pulsy, jak svazky energie probíhají naším pohledem. S použitím skvělé série snímků ve viditelném světle z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope (HST) v roce 1995, astronomové objevili, že spektakulární pulsar vyvolává pohyby v Krabí mlhovině. Nejlepší záběry tohoto krabího HST "filmu" ukazují svazky materiálu, jenž se vzdaluje od pulsaru poloviční rychlostí světla, scintilující halo a uzlíky intenzivní emise jenž tančí jako duchové nad pólem pulsaru. Energie pulsaru, jenž měří jen 10 kilometrů, ale je hmotnější jak Slunce pohání dynamiku a emisi samotné mlhoviny, jenž má napříč více jak 10 světelných let.

Štítky: Supernova, Krabí mlhovina, Pulsar, Neutronová hvězda


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »