Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie NGC 1350

Uznání a copyright: Mike Selby, Warren Keller

Tento nádherný vesmírný ostrov se nachází asi 85 miliónů světelných roků daleko v jižním souhvězdí Pece (Fornax). Zdá se, že se těsně zavinutá spirální ramena NGC 1350 obydlená mladými modrými hvězdokupami spojila do kruhu kolem velkého jasné jádra, což galaxii dává vzhled kosmického oka. NGC 1350 měří asi 130 000 světelných roků. To ji činí větší, nebo trochu větší, než je Mléčná dráha. NGC 1350 je pro pozemské astronomy vidět na okraji Kupy galaxií v Peci, ale její odhadovaná vzdálenost znamená, že galaxie samotná členem kupy není. Jasné paprsčité hvězdy na teleskopickém pohledu v popředí jsou členy naší vlastní spirální galaxie Mléčné dráhy.

Seznam odkazů v popisu

  1. HawAstSoc.org: Constellations: Fornax -- Death of an Elemen
  2. ESO.org: The Colossal Cosmic Eye - ESO's VLT Captures Image of Spiral Galaxy NGC 1350
  3. Wikipedia: List_of_largest_optical_reflecting_telescopes
  4. APOD: 2016-06-11 Kupa galaxií v Peci
  5. NASA: The Milky Way Galaxy

Štítky: Spirální galaxie, Fornax


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »