Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. únor 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. únor 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Švýcarské Alpy, marťanská obloha

Uznání a copyright: Jens Bydal

Pohled na zasněžené hory a oblohu byl zachycen 6. února nedaleko Melchsee-Frutt ve středním Švýcarsku na planetě Zemi. Načervenalé denní světlo a namodralá zář kolem odpoledního slunce jsou ovšem barvy marťanské oblohy. Oba světy mají pochopitelně stejné Slunce. Z Marsu je Slunce vidět asi o polovinu jasné a má 2/3 velikost ve srovnání s jeho vzhledem ze Země. Jemné prachové částice zvířené z povrchu Marsu, které se vznášejí v řídké marťanské atmosféře, jsou bohaté na oxidy železa, které dělají Rudou planetu rudou. Tyto částice absorbují modré sluneční světlo a tudíž dávají marťanské obloze červený nádech, ovšem dopředný rozptyl činí světlo kolem menšího a slabšího marťanského Slunce poměrně modřejší. Hustší atmosféra Země silně rozptyluje modré světlo a činí tak pozemskou oblohu modrou. Ovšem 6. února přilétlo větrem přes Středozemní moře obrovské mračno prachu až do Švýcarských Alp, ztlumilo Slunce a dalo alpskému odpoledni barvy marťanské oblohy. Na druhý den zůstal jen sníh pokrytý načervenalým prachem.

Novinky z Marsu: Zpravodajství z přistání roveru NASA Perseverance.

Seznam odkazů v popisu

  1. Serious-science.org: Jakou barvu má obloha na Marsu?
  2. APOD: 2020-08-02 Dva světy, jedno Slunce
  3. NASA: A Moment Frozen in Time
  4. NASA: Dust Traverses the Atlantic Ocean
  5. NASA: Watch the Feb. 18 Landing Broadcast

Štítky: Mars, Mars, Atmosféra, Atmosféra, Scattering


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »