Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. únor 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. únor 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Švýcarské Alpy, marťanská obloha

Uznání a copyright: Jens Bydal

Pohled na zasněžené hory a oblohu byl zachycen 6. února nedaleko Melchsee-Frutt ve středním Švýcarsku na planetě Zemi. Načervenalé denní světlo a namodralá zář kolem odpoledního slunce jsou ovšem barvy marťanské oblohy. Oba světy mají pochopitelně stejné Slunce. Z Marsu je Slunce vidět asi o polovinu jasné a má 2/3 velikost ve srovnání s jeho vzhledem ze Země. Jemné prachové částice zvířené z povrchu Marsu, které se vznášejí v řídké marťanské atmosféře, jsou bohaté na oxidy železa, které dělají Rudou planetu rudou. Tyto částice absorbují modré sluneční světlo a tudíž dávají marťanské obloze červený nádech, ovšem dopředný rozptyl činí světlo kolem menšího a slabšího marťanského Slunce poměrně modřejší. Hustší atmosféra Země silně rozptyluje modré světlo a činí tak pozemskou oblohu modrou. Ovšem 6. února přilétlo větrem přes Středozemní moře obrovské mračno prachu až do Švýcarských Alp, ztlumilo Slunce a dalo alpskému odpoledni barvy marťanské oblohy. Na druhý den zůstal jen sníh pokrytý načervenalým prachem.

Novinky z Marsu: Zpravodajství z přistání roveru NASA Perseverance.

Seznam odkazů v popisu

  1. Serious-science.org: Jakou barvu má obloha na Marsu?
  2. APOD: 2020-08-02 Dva světy, jedno Slunce
  3. NASA: A Moment Frozen in Time
  4. NASA: Dust Traverses the Atlantic Ocean
  5. NASA: Watch the Feb. 18 Landing Broadcast

Štítky: Mars, Mars, Atmosféra, Atmosféra, Scattering


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »