Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. únor 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. únor 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseverance: Jak přistát na Marsu

Uznání: NASA, JPL, Mars 2020

Perseverance visí pod raketovými motory poháněným jeřábem jen pár metrů nad marťanským povrchem a zde je vidět jen pár okamžiků před tím, než se 18. února dotkla rudé planety. Dech beroucí pohled dolů přišel po intenzivních sedmi minutách cesty z horní části marťanské atmosféry. Snímek byl pořízen ze samotného jeřábu jako součást videa s vysokým rozlišením v závěrečné fázi přistávacího manévru. Je vidět, že Perseverance dosedá s pomocí asi 7 metrů dlouhých lan včetně elektrického kabelu přes který se přenášejí signály (jako je tento snímek) do počítače na palubě roveru o velikosti automobilu. Sestupující raketové motory z marťanského povrchu pod Perseverance zvířily proudy prachu. Lana i kabel se bezprostředně po dosednutí uvolnily a tak mohl jeřáb než spotřeboval palivo odletět podle plánu do bezpečné vzdálenosti.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: NASA’s Perseverance Rover Sends Sneak Peek of Mars Landing
  2. APOD: 2021-02-16 Perseverance: Sedm minut na Mars
  3. NASA: Entry, Descent, and Landing
  4. NASA: NASA’s Perseverance Rover Sends Sneak Peek of Mars Landing
  5. NASA: Perseverance’s First Full-Color Look at Mars

Štítky: Mars, Mars, Perseverance, Landing, Skycrane, Skycrane


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animácia pohybu blízkozemskej planetky s označením 2021 DW1

Další informace »