Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. únor 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. únor 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Strom s polární září

Uznání a copyright: Alyn Wallace

Dokáže toto také váš strom? Na obrázku je vizuální koincidence tmavých větví nedalekého stromu s jasnou, ale vzdálenou polární září. Krása polární záře kombinovaná s tím, jak se zdá napodobovat nedaleký strom, fotografa uhranula takovým způsobem, že na okamžik zapomněl dělat obrázky. Při pohledu ze správného úhlu se zdá, že tento strom má jako listy polární záři! Naštěstí ještě předtím, než se polární záře proměnila do úplně jiného tvaru, zase přišel ke smyslům a tuto úžasnou okamžitou koincidenci zachytil. Polární záře jsou typicky způsobovány slunečními explozemi a záři samotnou vyvolávají vysokoenergetické elektrony, které ve výškách nad 150 kilometrů dopadají do zemské atmosféry. Tato neobvyklá spolupráce Země s oblohou byla vidět na Islandu v březnu 2017.

Téměř v hyperprostoru: Generátor náhodných APODů.

Seznam odkazů v popisu

  1. Instagram.com: alynwallace: Iceland
  2. NASA: About Auroras
  3. APOD: 2015-05-25 Galaktický strom
  4. APOD: 2016-10-31 Duch polární záře nad Kanadou
  5. APOD: 2016-10-23 Orlí polární záře nad Norskem
  6. APOD: 2019-02-18 Dračí polární záře nad Islandem
  7. Wordpress.com: Foto: Kočky v plotě :-)
  8. NASA: Coronal Mass Ejections
  9. Aip.org: From Thomson's Corpuscles to the Electron
  10. NASA: Earth's Atmospheric Layers
  11. Wikipedia: Iceland

Štítky: Tree, Polární záře, Země


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »