Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. březen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. březen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Pelikán v červené a modré

Uznání a copyright: M. Petrasko, M. Evenden, U. Mishra (Insight Obs.)

Mlhovina Pelikán se mění. Od celé mlhoviny oficiálně označované IC 5070 se molekulárním mračnem s tmavým prachem odděluje větší mlhovina Severní Amerika. Zvlášť zajímavá je ale mlhovina Pelikán, jelikož jde o neobvykle aktivní směs oblasti tvoření hvězd a vyvíjejících se plynných mračen. Snímek byl zpracován tak, aby vynesl dvě hlavní barvy červenou a modrou, kde v červené dominuje světlo emitované mezihvězdným vodíkem. Ultrafialové světlo emitované mladými energetickými hvězdami pomalu mění studený plyn mlhoviny na horký, takže se hranice mezi nimi známá jako ionizační fronta, která je vidět jasně červená přes střed snímku, stále posunuje. Zvlášť husté úponky studeného plynu ale zůstávají. Za milióny let už tato mlhovina nemusí být známa jako Pelikán, jelikož rovnováha a rozmístění hvězd a plynu bude jistě vypadat jako něco zcela jiného.

APOD ve světových jazycích: arabsky, bulharsky, katalánsky, čínsky (Peking), čínsky (Tajvan), chorvatsky, česky, holandsky, persky, francouzsky, německy, hebrejsky, indonézsky, korejsky, černohorsky, polsky, rusky, srbsky, slovinsky, španělsky, tajvansky, turecky, turecky a ukrajinsky.

Seznam odkazů v popisu

 1. APOD: 2020-11-22 Tmavé molekulární mračno Barnard 68
 2. NASA: Interstellar Dust Particles
 3. APOD: 2000-05-01 Mlhovina Severní Amerika
 4. Youtube.com: NATURE | Pelicans and Whales | EARTHFLIGHT: North America | PBS
 5. APOD: 2012-07-22 M16: Pilíře stvoření
 6. AstroBin.com: Utkarsh mishra: IC 5067 Pelican In Space
 7. Wikipedia: Hydrogen
 8. NASA: Ultraviolet Waves
 9. APOD: 2003-10-13 Ionizační fronta mlhoviny Pelikán
 10. APOD: 2018-02-05 NGC 7635: Mlhovina Bublina se rozpíná
 11. Wikipedia: File:Snail-front-0A.jpg
 12. NASA: Search Results for "Pelican"
 13. Harvard.edu: Structure and evolution of molecular clouds near H II regions. I. CO observations of an expanding molecular shell surrounding the Pelican Nebula.
 14. BarkBusters.co.uk: Foto: Pejsek :-)

Štítky: Mlhovina Pelikán, IC 5070, H alpha


29. vesmírný týden 2021

29. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 7. do 25. 7. 2021. Měsíc krátce po první čtvrti bude dorůstat k úplňku. Planeta Venuše míjí večer Regulus ve Lvu. Planety Jupiter a Saturn jsou pozorovatelné již po půlnoci, ale nejlépe až nad ránem. Zajímavá je také aktivita Slunce, zatím spíše na odvrácené straně. Do vesmíru nakoukne čtveřice pasažérů v kapsli New Shepard od Blue Origin. Rusové chystají asi deset let odkládaný start modulu Nauka k Mezinárodní vesmírné stanici. Uplynulo 45 let od úspěšného přistání sondy Viking 1 na Marsu. Před 60 lety se uskutečnil druhý americký suborbitální let s Gusem Grissomem na palubě. Před deseti roky skončila éra raketoplánů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS

Včerejší průlet ISS.

Další informace »