Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. březen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. březen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SuperCam cílí na Máaz

Uznání: NASA/JPL-Caltech/LANL/CNES/CNRS

Jaký zvuk dělá laser při zapnutí? Nemusíte se radit s žádným zenovým mistrem, stačí si poslechnout první akustický záznam laserových výstřelů na Marsu. Přístroj SuperCam na stožáru na roveru Perseverance ve 12. solu (2. března) ze vzdálenosti asi 3,1 metru 30 krát vystřelil na kámen nazvaný Máaz. Jeho mikrofon zaznamenal měkké stakato praskavých zvuků rychlé série výstřelů laseru SuperCam. Praskavé zvuky pochází od rázových vln v řídké marťanské atmosféře vyvolaných výstřely laseru vypařovaných kousků kamene, které mohou poskytnout údaje o fyzické struktuře cíle. Detailní snímek cílové oblasti Máaz má průměr 6 centimetrů. Máaz v jazyce Navajo znamená Mars.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Perseverance Rover’s SuperCam Science Instrument Delivers First Results
  2. NASA: First Acoustic Recording of Laser Shots on Mars
  3. NASA: Microphone on SuperCam
  4. NASA: PIA24493: SuperCam Close-Up of Maaz
  5. NASA: NASA’s Perseverance Mars Rover Mission Honors Navajo Language

Štítky: Mars, Perseverance, Sound


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »