Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. březen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. březen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M64: Galaxie Černé oko

Uznání: ESA/Hubble & NASA & the PHANGS-HST Team; Acknowledgement: Judy Schmidt

Kdo ví, jaké zlo číhá v očích galaxií? Hubble ví, nebo v případě spirální galaxie M64 to pomáhá zjistit. Galaxie Messier 64, též známá jako Černé oko nebo Šípková Růženka, může vypadat jako oko se zlým pohledem, protože všechny její hvězdy rotují stejným směrem jako mezihvězdný plyn v centrální oblasti galaxie, ale v opačném směru, než její vnější oblasti. Zde ji do velkých podrobností zachytil družicový Hubblův kosmický dalekohled, bližší stranu centrálních oblastí M64 zakrývají obrovská mračna prachu, která jsou protkána červeně zářícím vodíkem z oblastí tvoření hvězd. M64 se nachází asi 17 milionů světelných roků daleko, což znamená, že dnes vidíme světlo, které ji opustilo, když Zemi ještě obýval poslední společný prapředek mezi lidmi a šimpanzi. Prachové oko a bizarní rotace jsou nejspíše důsledkem miliardu let starého splynutí dvou různých galaxií.

Seznam odkazů v popisu

 1. WikiQuote.org: The Shadow
 2. Wikipedia: Spiral_galaxy
 3. Wikipedia: Black_Eye_Galaxy
 4. Youtu.be: Gas Rich Mergers and Disk Galaxy Formation
 5. ESAHubble.org: Eye in the Sky
 6. NASA: A Brief History of the Hubble Space Telescope
 7. Harvard.edu: A New Metal-poor Globular Cluster and Resolved Stars in the Outer Disk of the Black Eye Galaxy M64: Implication for the Origin of the Type III Disk Break
 8. NASA: Stars
 9. SEDS.org: Messier 64
 10. NASA: What Is a Light-Year?
 11. Wikipedia: Timeline_of_human_evolution
 12. APOD: 2019-08-18 Člověk jako kosmická loď
 13. Ytimg.com: Foto šimpanze
 14. Youtu.be: Hypnotic Duck Vortex #2
 15. APOD: 2012-06-04 Osud Mléčné dráhy: Srážka s Andromedou

Štítky: Galaxie Černé oko, M64, Spirální galaxie


14. vesmírný týden 2021

14. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 4. do 11. 4. 2021. Měsíc po poslední čtvrti ubývá k novu a je viditelný ráno a dopoledne. Večer je nad západem vidět Mars v souhvězdí Býka a kužel zvířetníkového světla. Ráno nad jihovýchodem pomalu vychází Saturn a Jupiter. Stále je k vidění poměrně jasná nova v souhvězdí Kassiopeia. Perseverance má vysadit vrtulníček Ingenuity, který provede testy přežití v mrazivé marsovské noci a o týden později snad i poletí. Starship SN11 úspěšně letěla, ale před přistáním selhala a došlo k její destrukci. Na ISS se má 9. dubna vydat další tříčlenná posádka v Sojuzu MS-18. Před 30 lety byla vypuštěna velká gama observatoř Compton, před 20 lety startovala umělá družice Mars Odyssey a před 15 lety byla na dráhu kolem Venuše navedena Venus Express.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

kométa C/2020 R4 Atlas

kométa C/2020 R4 Atlas

Další informace »