Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. duben 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. duben 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noc zvířetníkového světla

Uznání a copyright: Jean-Francois Graffand

Na poklidné nočním nebi nad horami byl 7. dubna zachycen intenzivní pás zvířetníkového světla. Panoramatický pohled byl pořízen po 3 hodinách tůry na západ po západu slunce v Pyrenejích v jižní Francii. Mont Valier je s výškou 2838 metrů ten nejvyšší vrchol v centru. Na obloze nad ním jsou vidět dobře známé hvězdy Oriona a severní zimní Mléčné dráhy, které se přibližují k rozeklanému západnímu obzoru. Betelgeuse v rameni Oriona je jedním ze tří jasných žlutých nebeských objektů. Spolu s rudým veleobrem Aldebaranem vpravo níže a rudou planetou Mars tvoří trojúhelník. Mars září pod pásem Mléčné dráhy a je ještě ponořen do jasného zvířetníkového světla.

Turnaj Země: Hlasujte pro váš oblíbený snímek Observatoře Země NASA.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: It’s time to watch for the zodiacal light
  2. APOD: 2021-02-06 Severní zimní noc
  3. NASA: Earth observatory

Štítky: Mléčná dráha, Zvířetníkové světlo, Mars


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »