Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. květen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. květen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hluboká obloha v Yacoraite

Uznání a copyright: Franco Meconi

Na této náladové noční scéně vychází nad starodávným archeologickým místem Yacoraite v Andách v severozápadní Argentině prašná centrální Mléčná dráha. Ti pozemšťané, co sahají ke hvězdám, jsou velké argentinské kaktusy saguaro, které jsou v této vyprahlé oblasti doma. Neobvyklá žlutá reflexní mlhovina nahoře vzniká rozptylem hvězdného světla prachem kolem rudého obra, hvězdy Antares. Antares je alfa hvězda souhvězdí Štíra (Scorpius) a je asi 500 světelných roků daleko. Vedle ní je jasně modrá hvězda Rho Ophiuchi ponořená do více typické modré reflexní mlhoviny. Hluboký obraz noční oblohy vznikl ze série expozic hvězd vycházejících v pozadí vedených za oblohou a expozice krajiny v popředí se stejnou kamerou a pevným objektivem na stativu. Ve výsledku vznikl jediný úžasný snímek, který vykazuje rozsah jasností a barev, které vaše oko samotné nemůže obsáhnout.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Andean_civilizations
  2. NASA: What's Up: Skywatching Tips from NASA
  3. Wikipedia: File:Los_Cardones_National_Park_04.jpg
  4. APOD: 2020-05-16 Temná řeka k Antaresu
  5. Wikipedia: Rho_Ophiuchi
  6. APOD: 2013-04-11 Ztemnělé město

Štítky: Antares, Antares, Antares, Rho Ophiuchi, Rho Ophiuchi, Rho Ophiuchi, Mléčná dráha, Mléčná dráha, Andes, Andes, Andes


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční halo nad Průhonicemi

E-M10MarkII, 1/4000 s f/13 12 mm při dopíjení krabičky chutného acidofilního mléka jsem zvrátil hlavu kolmo k nebesům a za odměnu ajtakrajta - Sluneční halo jak brno. Honem k té zajímavé moderní lampě na náměstí a cvak, než to zmizí... To velké halo jsem objevil až doma, takže je tam aspoň ten kousek. Mírně upravená sytost barev, stažený jas, trochu kontrastu je to identické pozorování jevu, který nafotil Petr Mazanec o vous vedle Na Chodově.

Další informace »