Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Utopia na Marsu

Uznání: NASA, The Viking Project, M. Dale-Bannister (Washington University)

Na snímku z roku 1976 se táhne rozlehlá Utopia Planitia na Marsu s kameny a balvany. Scéna vytvořená z barevných a černobílých obrazových dat landeru Viking 2 odpovídá tomu, jak by se tato vysoká náhorní planina na Marsu jevila lidskému oku. Pro měřítko, ten výrazný zaoblený kámen uprostřed měří asi 20 centimetrů. Tmavý zkosený balvan více vzadu u okraje snímku napravo měří asi 1,5 metru. Vidět jsou také dvě brázdy vyryté vzorkovacím ramenem landeru, odhozený ochranný kryt, který chránil odběrnou lžíci hornin a jedna přistávací patka pokrytá prachem vpravo dole. 14. května na Marsu úspěšně přistál čínský rover Zhurong a odeslal první snímky ze svého místa přistání na Utopia Planitia.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Utopia_Planitia
  2. NASA: NSSDCA Photo Gallery: Mars
  3. NASA: Viking 2 Lander - NSSDCA/COSPAR ID: 1975-083C
  4. NASA: NASA Statement on China’s Zhurong Mars Rover Photos
  5. NewScientist.com: NASA Statement on China’s Zhurong Mars Rover Photos

Štítky: Viking 2, Utopia planitia, Přistávací modul, Mars


12. vesmírný týden 2023

12. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 3. do 26. 3. 2023. Začíná astronomické jaro a mění se čas na letní. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze svítí hlavně výrazná Venuše. Velmi nízko budou koncem týdne Jupiter a Merkur. Aktivita Slunce je nízká, ale to se může během týdne změnit. Na obloze je jen několik slabších komet. Nastane jeden zajímavější zákryt hvězdy planetkou. V týdnu jsme viděli tři čínské starty i tři starty Falconu 9. Před 30 lety byla objevena kometa Shoemaker-Levy 9, která se v roce 1994 srazila s planetou Jupiter. 95 let se dožívá Jim Lovell, astronaut s českými kořeny, který byl dvakrát u Měsíce, ale na jeho povrch nevstoupil.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Blízké setkání dvou komet  C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (Atlas)

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2023 získal snímek „Blízké setkání dvou komet C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (ATLAS)“, jehož autorem je Roman Hujer     Po delší době obohatila naši oblohu poněkud jasnější kometa. Ovšem, i když se její jméno C/2022 E3 (ZTF) neslo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »