Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Štír zpracovaný

Uznání a copyright: Stefan Lenz

Kdyby Štír vypadal takhle dobře i očima, lidé by si ho možná lépe pamatovali. Štír (Scorpius) se spíše jeví jako několik jasných hvězd v dobře známém, ale zřídkakdy vyhledávaném zvířetníkovém souhvězdí. K pořízení takto působivého snímku je však zapotřebí dobrá kamera, tmavá obloha a důmyslné zpracování obrazu. Výsledný digitálně upravený snímek ukazuje mnoho úchvatných útvarů. Napříč snímkem vpravo je diagonálně zobrazena část roviny naší Galaxie Mléčné dráhy. Jsou zde vidět rozsáhlá mračna jasných hvězd a dlouhá vlákna tmavého a spletitého prachu. Vlevo se na snímku vertikálně zvedají tmavé prachové pásy známé jako Temná řeka. Několik jasných hvězd vlevo je součástí hlavy a spárů Štíra a patří k nim i jasná hvězda Antares. Po zpracování 17 hodin hluboké expozice se zviditelnily četné červené emisní mlhoviny, modré reflexní mlhoviny a tmavé filamenty. Štír se na jižní obloze objevuje výrazně po západu Slunce v polovině roku.

Seznam odkazů v popisu

  1. AllTheSky.com: Scorpius
  2. Wikipedia: Zodiac
  3. IAU.org: The Constellations
  4. HowStuffWorks.com: How Digital Cameras Work
  5. DarkSky.org: The International Dark-Sky Association works to protect the night skies for present and future generations.
  6. Cracked.com: Old computer
  7. PinImg.com: Foto: Křeček :-)
  8. APOD: 2005-06-05 Pás Mléčné dráhy
  9. NASA: The Milky Way Galaxy
  10. APOD: 2003-07-06 Fraktální mezihvězdný prach zblízka
  11. APOD: 2009-07-08 Temná řeka k Antaresu
  12. Astro-Cabinet.com: Scorpius
  13. Wikipedia: Scorpion
  14. APOD: 2012-04-17 Antares a mračna
  15. APOD: Emission Nebulae
  16. Wikipedia: Reflection_nebula
  17. Wikipedia: Scorpius

Štítky: Mlhoviny, Souhvězdí, Scorpius


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »