Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Štír zpracovaný

Uznání a copyright: Stefan Lenz

Kdyby Štír vypadal takhle dobře i očima, lidé by si ho možná lépe pamatovali. Štír (Scorpius) se spíše jeví jako několik jasných hvězd v dobře známém, ale zřídkakdy vyhledávaném zvířetníkovém souhvězdí. K pořízení takto působivého snímku je však zapotřebí dobrá kamera, tmavá obloha a důmyslné zpracování obrazu. Výsledný digitálně upravený snímek ukazuje mnoho úchvatných útvarů. Napříč snímkem vpravo je diagonálně zobrazena část roviny naší Galaxie Mléčné dráhy. Jsou zde vidět rozsáhlá mračna jasných hvězd a dlouhá vlákna tmavého a spletitého prachu. Vlevo se na snímku vertikálně zvedají tmavé prachové pásy známé jako Temná řeka. Několik jasných hvězd vlevo je součástí hlavy a spárů Štíra a patří k nim i jasná hvězda Antares. Po zpracování 17 hodin hluboké expozice se zviditelnily četné červené emisní mlhoviny, modré reflexní mlhoviny a tmavé filamenty. Štír se na jižní obloze objevuje výrazně po západu Slunce v polovině roku.

Seznam odkazů v popisu

 1. AllTheSky.com: Scorpius
 2. Wikipedia: Zodiac
 3. IAU.org: The Constellations
 4. HowStuffWorks.com: How Digital Cameras Work
 5. DarkSky.org: The International Dark-Sky Association works to protect the night skies for present and future generations.
 6. Cracked.com: Old computer
 7. PinImg.com: Foto: Křeček :-)
 8. APOD: 2005-06-05 Pás Mléčné dráhy
 9. NASA: The Milky Way Galaxy
 10. APOD: 2003-07-06 Fraktální mezihvězdný prach zblízka
 11. APOD: 2009-07-08 Temná řeka k Antaresu
 12. Astro-Cabinet.com: Scorpius
 13. Wikipedia: Scorpion
 14. APOD: 2012-04-17 Antares a mračna
 15. APOD: Emission Nebulae
 16. Wikipedia: Reflection_nebula
 17. Wikipedia: Scorpius

Štítky: Mlhoviny, Souhvězdí, Scorpius


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »