Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Andromeda jedinou expozicí

Uznání a copyright: Miguel Claro (TWAN, Dark Sky Alqueva)

Jak daleko můžete vidět? Galaxie v Andromedě je vzdálená 2,5 milionu světelných let a je nejvzdálenějším objektem, který lze snadno pozorovat pouhým okem. Ostatní objekty noční oblohy, jako jsou hvězdy, hvězdokupy a mlhoviny, jsou obvykle ve vzdálenosti stovek až tisíců světelných let. To je daleko za hranicemi Sluneční soustavy, ale pořád uvnitř naší vlastní Galaxie Mléčné dráhy. Na dobře vymyšlené noční hluboké scéně ze starého dolu v jižním Portugalsku pózuje přímo nad komínem externí galaxie známá také jako M31. Snímek byl pořízen jedinou, za oblohou vedenou expozicí, takže popředí je mírně rozmazané pohybem fotoaparátu, zatímco Andromeda samotná vyniká jako velká. Je vidět, jak se jasnější centrální oblast galaxie, která je obvykle jediná viditelná pouhým okem, rozšiřuje do spirálních ramen se slabšími vnějšími oblastmi, které se na obloze rozprostírají přes 4 úplňky. Za pouhých asi 5 miliard let by ovšem hvězdy Andromedy mohly pokrýt celou noční oblohu, protože Galaxie v Andromedě splyne s Mléčnou dráhou.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Andromeda_Galaxy
  2. APOD: 2011-05-20 Cesta noční oblohou
  3. MiguelClaro.com: Andromeda Galaxy Shinning Perfectly Aligned with a Chimney in a Single Photo Exposure
  4. APOD: 2020-04-30 Vesmírný ostrov Andromeda
  5. APOD: 2020-09-25 Měsíc a Andromeda
  6. HubbleSite.org: NIGHTTIME SKY VIEW OF FUTURE GALAXY MERGER
  7. Wikipedia: Andromeda–Milky Way collision

Štítky: Andromeda, Andromeda, M31, M31


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »