Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pixely na Slunci

Uznání a copyright: Wang Letian (Eyes at Night)

Na těchto dvou panelech z políček videa pořízeného bezpečným slunečním dalekohledem s H-alfa filtrem jsou na slunečním kotouči vidět pozoruhodné podrobnosti a obří protuberance u okraje Slunce 6. června (nahoře) a 18. června. Snímky pořízené z čínského Pekingu také ukazují v siluetě proti jasnému Slunci přelet Mezinárodní kosmické stanice a přelet nové čínské kosmické stanice Tchien-kung (Nebeský palác; anglická transkripce Tiangong). Mezinárodní kosmická stanice je vidět ve středu spodního panelu, jak přelétá sluneční disk nalevo od jasné aktivní oblasti AR2833 a pod velkou smyčkou slunečního filamentu. Čínská kosmická stanice na horním panelu vpravo od středu pod sluneční aktivní oblastí AR2827 je vidět jako menší útvar složený ze znaků "+" a "-". Oba snímky přelétajících kosmických základen byly pořízeny stejným vybavením a při stejném rozměru pixelů, přičemž Mezinárodní kosmická stanice byla zhruba 492 kilometrů daleko. Čínská kosmická stanice byla od kamery něco přes 400 kilometrů.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Our Sun in the Light of the Hydrogen Alpha Spectral Line
  2. NASA: SDO-The Sun Now
  3. Wikipedia: Tiangong_space_station
  4. NASA: International Space Station
  5. Transit-Finder.com: ISS TRANSIT FINDER
  6. N2yo.com: CSS (TIANHE-1)

Štítky: ISS, Css, Tiangong, Přechod


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »