Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tanec polárních září Saturnu

Uznání: NASA, Cassini, VIMS Team, U. Arizona, U. Leicester, JPL, ASI

Co pohání polární záře na Saturnu? Vědci protřídili stovky infračervených snímků Saturnu pořízených kosmickou sondou Cassini pro jiné účely a pokusili se najít dostatek snímků polárních září, aby bylo možné korelovat změny, vytvořit filmy a tak pomohli s odpovědí. Jakmile byly filmy vytvořeny, tak některé z nich jasně ukazují, že se Saturnovy polární záře mohou měnit nejen s úhlem Slunce, ale také s tím, jak planeta rotuje. Kromě toho se zdá, že některé změny polárních září souvisejí s vlnami v Saturnově magnetosféře, které pravděpodobně způsobují Saturnovy měsíce. Na obrázku je falešně barevný snímek pořízený v roce 2007, který ukazuje Saturn ve třech pásmech infračerveného světla. Prstence odrážejí relativně modré sluneční světlo, zatímco samotná planeta září ve srovnatelně nízkoenergetickém červeném světle. Pás jižní polární záře je vidět zeleně. Nedávno bylo zjištěno, že polární záře ohřívají horní vrstvy Saturnovy atmosféry. Pochopení Saturnových polárních září je cestou k lepšímu pochopení pozemských polárních září.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Saturn
  2. ESA.int: Cassini spacecraft
  3. Youtube.com: Saturn Aurora captured by Cassini
  4. APOD: 2008-11-19 Neobvyklé polární záře nad severním pólem Saturnu
  5. Youtube.com: Saturn's Beautiful Aurora
  6. Wikipedia: Magnetosphere
  7. NASA: PIA13402: Glowing Southern Lights
  8. NASA: Infrared Waves
  9. APOD: 2016-03-13 Neonový Saturn
  10. Twimg.com: Foto: Kočka na gauči :-)
  11. APOD: 2005-02-22 Saturnovy trvalé polární záře
  12. Harvard.edu: A pole-to-pole pressure-temperature map of Saturn's thermosphere from Cassini Grand Finale data
  13. QuantaMagazine.org: Gas Giants’ Energy Crisis Solved After 50 Years
  14. APOD: 2010-07-01 Nad Aurora Australis

Štítky: Cassini, Saturn, Polární záře


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »