Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tanec polárních září Saturnu

Uznání: NASA, Cassini, VIMS Team, U. Arizona, U. Leicester, JPL, ASI

Co pohání polární záře na Saturnu? Vědci protřídili stovky infračervených snímků Saturnu pořízených kosmickou sondou Cassini pro jiné účely a pokusili se najít dostatek snímků polárních září, aby bylo možné korelovat změny, vytvořit filmy a tak pomohli s odpovědí. Jakmile byly filmy vytvořeny, tak některé z nich jasně ukazují, že se Saturnovy polární záře mohou měnit nejen s úhlem Slunce, ale také s tím, jak planeta rotuje. Kromě toho se zdá, že některé změny polárních září souvisejí s vlnami v Saturnově magnetosféře, které pravděpodobně způsobují Saturnovy měsíce. Na obrázku je falešně barevný snímek pořízený v roce 2007, který ukazuje Saturn ve třech pásmech infračerveného světla. Prstence odrážejí relativně modré sluneční světlo, zatímco samotná planeta září ve srovnatelně nízkoenergetickém červeném světle. Pás jižní polární záře je vidět zeleně. Nedávno bylo zjištěno, že polární záře ohřívají horní vrstvy Saturnovy atmosféry. Pochopení Saturnových polárních září je cestou k lepšímu pochopení pozemských polárních září.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Saturn
  2. ESA.int: Cassini spacecraft
  3. Youtube.com: Saturn Aurora captured by Cassini
  4. APOD: 2008-11-19 Neobvyklé polární záře nad severním pólem Saturnu
  5. Youtube.com: Saturn's Beautiful Aurora
  6. Wikipedia: Magnetosphere
  7. NASA: PIA13402: Glowing Southern Lights
  8. NASA: Infrared Waves
  9. APOD: 2016-03-13 Neonový Saturn
  10. Twimg.com: Foto: Kočka na gauči :-)
  11. APOD: 2005-02-22 Saturnovy trvalé polární záře
  12. Harvard.edu: A pole-to-pole pressure-temperature map of Saturn's thermosphere from Cassini Grand Finale data
  13. QuantaMagazine.org: Gas Giants’ Energy Crisis Solved After 50 Years
  14. APOD: 2010-07-01 Nad Aurora Australis

Štítky: Cassini, Saturn, Polární záře


20. vesmírný týden 2025

20. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »