Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nad Aurora Australis

Uznání: ISS Expedition 23 Crew, ISAL, NASA

Astronauté na palubě Mezinárodní kosmické stanice měli 29. května ze své pozice 350 kilometrů nad jižním Indickým oceánem při pohledu na jih příležitost sledovat tuto obří zelenou stuhu, která se třpytila pod nimi. Jde o polární záři, neboli aurora australis, neboli jižní světla, posouvající se svítící pásy, které jsou běžně vidět i ve vysokých severních šířkách, kde se jim ovšem říká aurora borealis neboli severní světla. Sever nebo jih, příčina je stejná, jelikož energetické, nabité částice z magnetosféry vnikají v blízkosti zemských pólů do atmosféry. Tyto energetické částice ve výškách nad 100 kilometrů excitují atomy kyslíku a vytvářejí charakteristické zelenavé světlo. Polární záři z 29. května nejspíše vyvolala interakce magnetosféry s koronálním výtryskem hmoty ze 24. května na Slunci.

Štítky: Polární záře, ISS, Southern lights


13. vesmírný týden 2026

13. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2026. Měsíc bude v první čtvrti, projde kolem Jupiteru a na konci týdně zakryje hvězdu Regulus. Večer je už dobře vidět Venuše, Jupiter a Uran. Ráno je extrémně nízko Merkur. Aktivita Slunce byla lehce zvýšená, ale polární záři zatím zakryly mraky. Večer sledujeme zajímavou kometu MAPS, ráno rychle zjasňující R3 PanSTARRS. NASA nechala vyvézt raketu SLS a proběhnou přípravy na pokus o start mise Artemis II 1. dubna. Testuje se nová verze nosiče Super Heavy. K ISS vyrazil nákladní Progress MS-33 z opravené rampy na Bajkonuru. V noci na neděli se posouvá čas o hodinu napřed na letní (SELČ). Před dvaceti lety se začala psát historie nejúspěšnější kosmické firmy SpaceX.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Další informace »