Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neonový Saturn

Uznání: VIMS Team, U. Arizona, ESA, NASA

Pokud se díváte ve správném světle, tak Saturn září jako neonová reklama. I když má Saturn nesrovnatelně málo prvku neonu, tak kompozitní obraz ve falešných barvách ve třech pásmech infračerveného světla zvýrazňuje útvary této obří prstenčité planety jako zářící neónová reklama. V nejmodřejším infračerveném světle ve falešné modré na snímku nahoře se Saturn samotný jeví tmavý, ale Saturnovy tenké prstence sluneční světlo jasně odrážejí. Naopak, Saturnův prstenec B je natolik tlustý, že jím prochází jen málo odraženého světla, což vytváří tmavý pás mezi prstenci A a C. V nejčervenějším infračerveném pásmu ve falešné barvě nahoře Saturn vyzařuje překvapivě podrobnou tepelnou emisi, která ukazuje na celoplanetární pásy, obří bouře rozměru hurikánů a podivný hexagonální oblačný systém kolem severního pólu. V prostředním infračerveném pásmu ve falešné zelené Sluncem osvětlená strana Saturnovy atmosféry světlo jasně odráží. Obraz nahoře byl pořízen v roce 2007 kosmickou sondou Cassini, která obíhá ve vzdálenosti asi 1,6 miliónu kilometrů od Saturnu.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Twitteru, nebo na Instagramu.

Štítky: Saturn, Prstence, Infračervený


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »