Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neonový Saturn

Uznání: VIMS Team, U. Arizona, ESA, NASA

Pokud se díváte ve správném světle, tak Saturn září jako neonová reklama. I když má Saturn nesrovnatelně málo prvku neonu, tak kompozitní obraz ve falešných barvách ve třech pásmech infračerveného světla zvýrazňuje útvary této obří prstenčité planety jako zářící neónová reklama. V nejmodřejším infračerveném světle ve falešné modré na snímku nahoře se Saturn samotný jeví tmavý, ale Saturnovy tenké prstence sluneční světlo jasně odrážejí. Naopak, Saturnův prstenec B je natolik tlustý, že jím prochází jen málo odraženého světla, což vytváří tmavý pás mezi prstenci A a C. V nejčervenějším infračerveném pásmu ve falešné barvě nahoře Saturn vyzařuje překvapivě podrobnou tepelnou emisi, která ukazuje na celoplanetární pásy, obří bouře rozměru hurikánů a podivný hexagonální oblačný systém kolem severního pólu. V prostředním infračerveném pásmu ve falešné zelené Sluncem osvětlená strana Saturnovy atmosféry světlo jasně odráží. Obraz nahoře byl pořízen v roce 2007 kosmickou sondou Cassini, která obíhá ve vzdálenosti asi 1,6 miliónu kilometrů od Saturnu.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Twitteru, nebo na Instagramu.

Štítky: Saturn, Prstence, Infračervený


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »