Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bleskové spektrum Slunce

Uznání a copyright: Len Fulham

Rychlostí blesku se 9. března při zatmění Slunce změnilo viditelné spektrum Slunce z absorpčního na emisní. Tento prchavý okamžik na začátku úplné fáze zatmění je zachycen na snímku teleobjektivem s difrakční mřížkou na vyjasňující se obloze nad Ternate v Indonézii. Ohromující světlo ze Slunce vlevo cloní kotouč Měsíce. Normálně dominantní absorpční spektrum sluneční fotosféry je skryto. To co zůstalo, roztaženo difrakční mřížkou do spektra barev vpravo od zatmělého Slunce, jsou individuální obrazy zatmění. Tyto obrazy jsou vidět v každé vlnové délce světla emitovaného atomy spolu s tenkým viditelným obloukem sluneční chromosféry, včetně ohromné protuberance, která sahá za horní sluneční okraj. Nejjasnější obrazy, nebo nejsilnější chromosférické emisní čáry, pocházejí z atomů vodíku, který vytváří červenou alfa emisi zcela vpravo a modrou beta emisi vlevo. Jasný žlutý emisní obraz mezi nimi pochází od atomů hélia, což je prvek, který byl nejprve objeven v bleskovém spektru Slunce.

Štítky: Emission line, Spectrum, Chromosphere, Sluneční zatmění, Helium


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »