Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neonový Saturn

Uznání: VIMS Team, U. Arizona, ESA, NASA

Pokud se díváte ve správném světle, tak Saturn září jako neonová reklama. I když má Saturn nesrovnatelně málo prvku neonu, tak kompozitní obraz ve falešných barvách ve třech pásmech infračerveného světla zvýrazňuje útvary této obří prstenčité planety jako zářící neónová reklama. V nejmodřejším infračerveném světle ve falešné modré na snímku nahoře se Saturn samotný jeví tmavý, ale Saturnovy tenké prstence sluneční světlo jasně odrážejí. Naopak, Saturnův prstenec B je natolik tlustý, že jím prochází jen málo odraženého světla, což vytváří tmavý pás mezi prstenci A a C. V nejčervenějším infračerveném pásmu ve falešné barvě nahoře Saturn vyzařuje překvapivě podrobnou tepelnou emisi, která ukazuje na celoplanetární pásy, obří bouře rozměru hurikánů a podivný hexagonální oblačný systém kolem severního pólu. V prostředním infračerveném pásmu ve falešné zelené Sluncem osvětlená strana Saturnovy atmosféry světlo jasně odráží. Obraz nahoře byl pořízen v roce 2007 kosmickou sondou Cassini, která obíhá ve vzdálenosti asi 1,6 miliónu kilometrů od Saturnu.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Twitteru, nebo na Instagramu.

Štítky: Saturn, Prstence, Infračervený


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »