Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temné mlhoviny v Býku

Zpracování obrazu a copyright: Oliver Czernetz - Data: Digitized Sky Survey (POSS-II)

Někdy dokonce i temný prach v mezihvězdném prostoru má svoji poklidnou krásu. Jedno z takových míst se nachází v souhvězdí Býka. Filamenty, které zde vidíte, se nacházejí na obloze mezi hvězdokupou Plejády a mlhovinou Kalifornie. Tento prach není známý svou jasnou září, ale svojí absopcí a neprůhledností. U několika jasných hvězd je vidět, jak se jejich modré světlo odráží od hnědého prachu. Další hvězdy se jeví neobvykle červené, jelikož jejich světlo sotva proniká sloupcem tmavého prachu a poté, co se rozptýlila modrá, zůstala jen barva červená. A další hvězdy jsou za pilíři prachu tak tlustými, že přes ně nejsou vidět. I když tato scéna vypadá klidná, tak ve skutečnosti prochází vřavou a znovuzrozením. To proto, že dostatečně hmotné shluky plynu a prachu nakonec gravitačně zkolabují za vzniku nových hvězd, ze kterých v jejich atmosférách vznikne nový prach a jejich energetické světlo a větry zničí prach starý.

Štítky: Prach, Interstellar gas, Taurus


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »