Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červenec 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červenec 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Merkur a Da Vinciho svit

Uznání a copyright: Gabriel Funes

Ti, kdo si 8. července časně ráno přivstali, mohli nízko nad východním obzorem v blízkosti starého Měsíce pozorovat Merkur. Ten den se z národního parku Teide na Tenerife na Kanárských ostrovech podařilo na předúsvitové obloze zachytit jasnou planetu, slabou záři noční strany Měsíce a slunečním světlem ozářený srpek Měsíce. Tato prchavá vnitřní planeta není na obloze planety Země nikdy daleko od Slunce a v ranním soumraku září téměř nejjasněji. Merkur leží těsně pod hvězdou Zeta Tauri v souhvězdí Býka (Taurus), poblíž špičky rohu nebeského býka. Popelavý svit Měsíce je samozřejmě zemský svit, světlo Země odražené od noční strany Měsíce. Popis zemského svitu ve smyslu slunečního světla odraženého od pozemských oceánů, které osvětluje tmavý povrch Měsíce, napsal před více než 500 lety Leonardo da Vinci. V popředí čekají na nadcházející svítání strážci Slunce na observatoři Teide známí také jako sluneční dalekohledy (velké kopule zleva doprava) THEMIS, VTT a GREGOR.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: July 2021 Guide To Visible Planets
  2. NASA: Mercury
  3. Illinois.edu: ZETA TAU (Zeta Tauri)
  4. Wikipedia: File:Sidney_Hall_-_Urania's_Mirror_-_Taurus.jpg
  5. NASA: Earthshine
  6. NASA: The Da Vinci Glow
  7. IAC.es: Teide Observatory - Observatorio del Teide
  8. APOD: 2019-01-18 Cirkumpolární stopy hvězd
  9. APOD: 2011-11-22 Bolid Leonidy nad Tenerife

Štítky: Zemský svit, Merkur, Konjunkce, Zeta tauri


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »