Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červenec 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červenec 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Merkur a Da Vinciho svit

Uznání a copyright: Gabriel Funes

Ti, kdo si 8. července časně ráno přivstali, mohli nízko nad východním obzorem v blízkosti starého Měsíce pozorovat Merkur. Ten den se z národního parku Teide na Tenerife na Kanárských ostrovech podařilo na předúsvitové obloze zachytit jasnou planetu, slabou záři noční strany Měsíce a slunečním světlem ozářený srpek Měsíce. Tato prchavá vnitřní planeta není na obloze planety Země nikdy daleko od Slunce a v ranním soumraku září téměř nejjasněji. Merkur leží těsně pod hvězdou Zeta Tauri v souhvězdí Býka (Taurus), poblíž špičky rohu nebeského býka. Popelavý svit Měsíce je samozřejmě zemský svit, světlo Země odražené od noční strany Měsíce. Popis zemského svitu ve smyslu slunečního světla odraženého od pozemských oceánů, které osvětluje tmavý povrch Měsíce, napsal před více než 500 lety Leonardo da Vinci. V popředí čekají na nadcházející svítání strážci Slunce na observatoři Teide známí také jako sluneční dalekohledy (velké kopule zleva doprava) THEMIS, VTT a GREGOR.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: July 2021 Guide To Visible Planets
  2. NASA: Mercury
  3. Illinois.edu: ZETA TAU (Zeta Tauri)
  4. Wikipedia: File:Sidney_Hall_-_Urania's_Mirror_-_Taurus.jpg
  5. NASA: Earthshine
  6. NASA: The Da Vinci Glow
  7. IAC.es: Teide Observatory - Observatorio del Teide
  8. APOD: 2019-01-18 Cirkumpolární stopy hvězd
  9. APOD: 2011-11-22 Bolid Leonidy nad Tenerife

Štítky: Zemský svit, Merkur, Konjunkce, Zeta tauri


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »