Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červenec 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červenec 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na okraji vesmíru

Uznání a copyright: Ralf Rohner

Kde začíná vesmír? Pro účely kosmických letů by se dalo říci, že na Kármánově hranici, která je v současnosti definována ve výšce 100 kilometrů. Jiní by mohli tuto hranici klást do výšky 80 kilometrů nad hladinou moře. Žádná ostrá fyzikální hranice, která by označovala konec atmosféry a začátek vesmíru, ovšem neexistuje. Kármánova hranice samotná je ve skutečnosti někde poblíž přechodu mezi horní mezosférou a spodní termosférou. Noční svítící oblaka se vyskytují v létě ve vysokých nadmořských výškách, vznikají poblíž horní části mezosféry až do výšek přibližně 80 kilometrů, též se jim říká polární mezosférické mraky. Aurorální pásy severní (a jižní) polární záře způsobují energetické částice vzbuzující atomy v řídké termosféře, které mohou sahat nad 80 kilometrů až do výšky přes 600 kilometrů. Tento snímek pořízený z pilotní kabiny při letu ve výšce 10 kilometrů v říši stratosférické aeronautiky zachycuje jak noční svítící oblaka, tak severní polární záři pod hvězdnou oblohou při pohledu k horizontu planety Země a k okraji vesmíru.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: The Billionaire Space Race And The Karman Line?
  2. Wikipedia: Kármán line
  3. NASA: Earth's Atmospheric Layers
  4. APOD: 2020-06-19 Žilkování nebe
  5. APOD: 2021-01-14 Polární září zdobená obloha
  6. NASA: SOFIA Offers New Way to Study Earth’s Atmosphere
  7. Youtube.com: Northern Nights

Štítky: Polární záře, Noční svítící oblaka, Kármánova hranice


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »