Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trojúhelníková mlhovina Flemingové

Uznání a copyright: Anthony Saab

Tato spletitá vlákna rázem vzbuzeného zářícího plynu chaotického vzhledu se na obloze planety Země prostírají v souhvězdí Labutě (Cygnus) a jsou součástí Závojové mlhoviny. Závojová mlhovina samotná je velkým pozůstatkem po supernově, rozpínající se mračno zrozené při smrtící explozi hmotné hvězdy. Světlo z původní exploze supernovy pravděpodobně dorazilo k Zemi před více než 5 000 lety. Zářící vlákna jsou ve skutečnosti spíše dlouhými vlnkami v z boku viditelné plástvi, pozoruhodně dobře oddělené na záři ionizovaných atomů vodíku zobrazenou modře a kyslíku v červených odstínech. Závojová mlhovina, též známá jako Smyčka v Labuti a katalogizovaná jako NGC 6979, má nyní průměr asi 6 krát větší, než úplněk. Délka svazků vláken odpovídá v odhadované vzdálenosti 2400 světelných roků asi 30 světelným rokům. Mlhovina se často označuje jako Pickeringův trojúhelník podle ředitele Harvardské observatoře a také je pojmenována po svojí objevitelce, astronomce Williamině Flemingové jako Trojúhelníková mlhovina Flemingové.
Oprava: Na dva překlepy upozornil Petr Zoufalý.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2019-10-31 Duchovitá Závojová mlhovina
  2. Wikipedia: Veil_Nebula
  3. Harvard.edu: Chandra: Supernovas & Supernova Remnants
  4. arXiv.org: A Detailed Analysis of a Cygnus Loop Shock-Cloud Interaction
  5. STScI.edu: Piercing the Veil: FUSE Observes a Star Behind the Cygnus Loop Supernova Remnant
  6. Youtu.be: Hubble Telescope Revisits the Veil Nebula
  7. Youtu.be: Supernova Explosion: The Veil Nebula
  8. APOD: 2014-01-13 Cesta na Měsíc
  9. NASA: What Is a Light-Year?
  10. Harvard.edu: Harvard College Observatory History in Image
  11. Wikipedia: Williamina_Fleming
  12. DavidCortner.com: Fleming's Triangular Wisp

Štítky: Závojová mlhovina, Trojúhelník Flemingové, Zbytek supernovy


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »