Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červenec 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červenec 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mimas ve světle Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Zpoza stínu je vidět k Saturnu přivrácená strana Mimasu téměř ve tmě s dramaticky Sluncem osvětleným srpkem. Mosaiku snímků pořídila 30. ledna 2017 kosmická sonda Cassini při svém posledním přiblížení k tomuto měsíci. Kamera sondy Cassini vzdálená pouhých 45 000 km od Mimasu mířila téměř směrem ke Slunci. Výsledkem je jeden z nejlepších pohledů s vysokým rozlišením na ledový, krátery posetý měsíc o průměru 400 kilometrů. Vylepšená verze snímku ještě lépe ukazuje k Saturnu trvale obrácenou stranu měsíce osvětlenou slunečním světlem odraženým od samotného Saturnu. Vylepšenou verzi uvidíte, když na snímek položíte kurzor (nebo následujete tento odkaz). Na dalších snímcích Mimasu ze sondy Cassini je i velký a zlověstně vyhlížející kráter Herschel.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: PIA17213: Farewell to Mimas
  2. NASA: Final Orbits and Titan: Cassini Grand Finale (Artist's Concept)
  3. NASA: Saturn Moon May Hide a 'Fossil' Core or an Ocean
  4. APOD: MimasPIA17213_1024.jpg
  5. APOD: 2021-05-31 Mimas: Malý měsíc s velkým kráterem

Štítky: Mimas, Saturn, Měsíc, Cassini


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »