Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tulipán a Cygnus X 1

Uznání a copyright: Carlos Uriarte

Toto teleskopické zorné pole na výšku míří do roviny naší Galaxie Mléčné dráhy do na mlhoviny bohatého souhvězdí Labutě (Cygnus). To nejjasnější mračno zářícího mezihvězdného plynu a prachu má populární název mlhovina Tulipán a nachází se také v katalogu z roku 1959 od astronoma Stewarta Sharplesse jako Sh2-101. Krásná a komplexní mlhovina Tulipán měří asi 70 světelných roků, kvete asi 8000 světelných roků daleko a je vidět v Hubblově paletě, která mapuje záření iontů síry, vodíku a kyslíku do červené, zelené a modré barvy. Atomy v mlhovině Tulipán ionizuje a pohání tak její emisi ultrafialové záření z mladých energetických hvězd na okraji asociace Cygnus OB3, včetně hvězdy typu O HDE 227018. V zorném poli je také mikrokvazar Cygnus X-1, jeden z nejsilnějších rentgenových zdrojů na pozemské obloze. Energii mu dodávají dva silné výtrysky z akrečního disku černé díry, jedna jeho slabší modrá rázová vlna je sotva vidět přímo nad okvětními lístky kosmického Tulipánu v horní části snímku.

Seznam odkazů v popisu

  1. Flickr.com: Carlos Uriarte: Sharpless 2 101
  2. Wikipedia: Cygnus_(constellation)
  3. Harvard.edu: A Catalogue of H II Regions.
  4. GalaxyMap.org: The Sharpless Catalog
  5. APOD: 2011-11-03 IC 59 a IC 63 v Kasiopeji
  6. Wikipedia: Stellar_kinematics#OB_associations
  7. APOD: 2007-07-26 Horké hvězdy v Růžicové mlhovině
  8. Harvard.edu: Chandra: Cygnus X-1: NASA's Chandra Adds to Black Hole Birth Announcement
  9. APOD: 2009-06-08 Možný výtrysk u mikrokvasaru Cygnus X1 rozfukuje obálky

Štítky: Tulip nebula, Sh2-101, Cygnus x-1, Emisní mlhovina, Microquasar


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »