Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tycho a Clavius

Uznání a copyright: Eduardo Schaberger Poupeau

Na podrobném teleskopickém pohledu na drsnou vysočinu na jihu Měsíce je jih nahoře. Lunární krajina zachycená 20. července ukazuje měsíční mládí a stáří, velké krátery Tycho a Clavius. Asi 100 milionů let mladý kráter Tycho je ten kráter se strmými stěnami o průměru 85 kilometrů poblíž středu a jeho 2 kilometry vysoký centrální vrchol je v jasném slunečním světle a tmavém stínu. Když je Měsíc poblíž úplňku, tak úlomky vyvržené během impaktu, který Tycho vytvořil, z něj dodnes dělají výrazný kráter a vytvářejí dobře viditelnou soustavu vyzařujících světlých pruhů či jasných paprsků, které se táhnou přes velkou část přivrácené strany Měsíce. Část materiálu posbíraného v místě přistání Apolla 17 vzdáleném asi 2000 km nejspíš pochází právě z impaktu, kterým vznikl Tycho. Jižně od kráteru Tycho (nahoře) je vidět jeden z nejstarších a největších kráterů na přivrácené straně Měsíce, Clavius o průměru 225 kilometrů. Vlastní soustava paprsků kolem kráteru Clavius, která by byla důsledkem původního impaktu, již dávno zanikla. Staré opotřebované stěny a hladké dno kráteru nyní překrývají menší krátery, které vznikly dopady až po vzniku kráteru Clavius. Podle pozorování létající observatoří SOFIA (Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy) publikovaných v roce 2020 se v kráteru Clavius nachází voda. Oba krátery, jak mladý Tycho, tak starý Clavius jsou místy na Měsíci, kde se odehrává sci-fi novela 2001: Vesmírná odysea.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2020-02-06 Krajina jižního Měsíce
  2. ASU.edu: Tycho Crater
  3. APOD: 2011-07-06 Východ Slunce v kráteru Tycho
  4. APOD: 2012-09-01 Modravý Měsíc
  5. SkyAndTelescope.org: FULL MOON IS TYCHO TIME
  6. NASA: The Floor of Tycho Crater
  7. Flickr.com: Seán Doran: Sunset on Clavius
  8. Wikipedia: Clavius_(crater)
  9. NASA: NASA’s SOFIA Discovers Water on Sunlit Surface of Moon
  10. Wikipedia: 2001:_A_Space_Odyssey_(film)

Štítky: Měsíc, Měsíc, Krátery, Krátery, Tycho, Tycho, Clavius


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »