Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tycho a Clavius

Uznání a copyright: Eduardo Schaberger Poupeau

Na podrobném teleskopickém pohledu na drsnou vysočinu na jihu Měsíce je jih nahoře. Lunární krajina zachycená 20. července ukazuje měsíční mládí a stáří, velké krátery Tycho a Clavius. Asi 100 milionů let mladý kráter Tycho je ten kráter se strmými stěnami o průměru 85 kilometrů poblíž středu a jeho 2 kilometry vysoký centrální vrchol je v jasném slunečním světle a tmavém stínu. Když je Měsíc poblíž úplňku, tak úlomky vyvržené během impaktu, který Tycho vytvořil, z něj dodnes dělají výrazný kráter a vytvářejí dobře viditelnou soustavu vyzařujících světlých pruhů či jasných paprsků, které se táhnou přes velkou část přivrácené strany Měsíce. Část materiálu posbíraného v místě přistání Apolla 17 vzdáleném asi 2000 km nejspíš pochází právě z impaktu, kterým vznikl Tycho. Jižně od kráteru Tycho (nahoře) je vidět jeden z nejstarších a největších kráterů na přivrácené straně Měsíce, Clavius o průměru 225 kilometrů. Vlastní soustava paprsků kolem kráteru Clavius, která by byla důsledkem původního impaktu, již dávno zanikla. Staré opotřebované stěny a hladké dno kráteru nyní překrývají menší krátery, které vznikly dopady až po vzniku kráteru Clavius. Podle pozorování létající observatoří SOFIA (Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy) publikovaných v roce 2020 se v kráteru Clavius nachází voda. Oba krátery, jak mladý Tycho, tak starý Clavius jsou místy na Měsíci, kde se odehrává sci-fi novela 2001: Vesmírná odysea.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2020-02-06 Krajina jižního Měsíce
  2. ASU.edu: Tycho Crater
  3. APOD: 2011-07-06 Východ Slunce v kráteru Tycho
  4. APOD: 2012-09-01 Modravý Měsíc
  5. SkyAndTelescope.org: FULL MOON IS TYCHO TIME
  6. NASA: The Floor of Tycho Crater
  7. Flickr.com: Seán Doran: Sunset on Clavius
  8. Wikipedia: Clavius_(crater)
  9. NASA: NASA’s SOFIA Discovers Water on Sunlit Surface of Moon
  10. Wikipedia: 2001:_A_Space_Odyssey_(film)

Štítky: Měsíc, Měsíc, Krátery, Krátery, Tycho, Tycho, Clavius


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »