Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. srpen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. srpen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oheň ve vesmíru

Uznání: NASA

Jak vypadá oheň ve vesmíru? Ohřátý vzduch v gravitaci Země stoupá a rozpíná se, což způsobuje, že plameny mají tvar slzy. V mikrogravitaci vzduchem naplněné Mezinárodní kosmické stanice (ISS) jsou však plameny kulovité. Oheň je rychlé vázání kyslíku a plameny se v mikrogravitaci setkávají s novými molekulami kyslíku, které náhodně plavou ze všech směrů a vytvářejí kolem kouli. Na snímku pořízeném v integrovaném stojanu pro spalování (Combustion Integration Rack) na ISS kulovitý plamen obklopují shluky žhavých žhnoucích sazí. Bez kyslíku, řekněme ve vakuu prázdného vesmíru, by oheň okamžitě zhasl. Mnoho chemických reakcí, které se podílejí na vzniku ohně, je složitých a jejich testování v mikrogravitaci pomáhá lidstvu nejenom lépe porozumět ohni, ale také tomu, jak oheň uhasit.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2003-07-23 GRACE mapuje gravitaci Země
  2. NASA: splash2.jpg - Flame on Earth, Flame in Microgravity
  3. NASA: What Is Microgravity?
  4. NASA: NASA's Spacecraft Atmosphere Monitor Goes to Work Aboard the International Space Station
  5. APOD: 2016-11-05 Průlet ISS rybím okem
  6. NASA: Strange Flames on the ISS
  7. Youtu.be: ScienceCasts: Strange Flames on the International Space Station
  8. LANL.gov: Oxygen
  9. NASA: Studying flames in microgravity is helping make combustion on Earth cleaner, and space safer
  10. NASA: Space Station's Combustion Integrated Rack
  11. NASA: Flame Design
  12. Wikipedia: Soot
  13. Wikipedia: Vacuum
  14. SmithsonianMag.com: In Space, Flames Behave in Ways Nobody Thought Possible
  15. APOD: 2018-08-26 Oheň na Zemi
  16. NASA: Strange Flames on the ISS
  17. HealthLine.com: Foto: Posilování se psem na zádech :-)
  18. NASA: FIRMS - Fire Information for Resource Management System

Štítky: Fire, Space, Microgravity


49. vesmírný týden 2025

49. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 12. do 7. 12. 2025. Měsíc bude v úplňku, projde Plejádami a setká se s Jupiterem. Od setmění je nad jihem Saturn. Nízko na ranní obloze je Merkur. Velmi vysoká bude nyní aktivita Slunce. Uvidíme polární záře? Komety večer ruší Měsíc a ráno to brzy nebude lepší. Na Bajkonuru došlo k poškození jediné rampy sloužící pro mise lodí Sojuz a Progress k ISS. ESA na následující roky posílila rozpočet. Před 500 lety se narodil český astronom Tadeáš Hájek z Hájku.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kométa 3I/ATLAS

3I/ATLAS – medzihviezdna kométa na návšteve Medzihviezdna kométa 3I/ATLAS patrí medzi veľmi vzácnu skupinu objektov, o ktorých vieme, že do našej Slnečnej sústavy prileteli z iného hviezdneho systému. Pohybuje sa po silno hyperbolickej dráhe, takže ju pri ďalšom obehu už znovu neuvidíme – len raz preletí okolo Slnka a opäť zmizne do medzihviezdneho priestoru. Na zábere z ranných hodín 28. 11. 2025 dominuje zelenkastá kóma kométy v spodnej časti obrazu. Jemný prachový chvost sa rozlieva šikmo nahor medzi hviezdami, ktoré ostávajú ostré a nehybné – pekná pripomienka toho, že sledujeme rýchleho hosťa na pozadí vzdialeného hviezdneho poľa našej Galaxie. Aj keď 3I/ATLAS na oblohe nepatrí k najjasnejším kométam, možnosť zachytiť medzihviezdnu návštevníčku je výnimočná. Každý takýto objekt prináša jedinečný pohľad na materiál a históriu iných planetárnych systémov – a táto fotografia je malou “pamiatkou” na jej krátku zastávku v našej kozmickej „štvrti“. Už z voľby kompozície je jasné že som čakal trocha výraznejší chvost ???? Technické údaje: Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton 200/800 (200/600 F3) + Starizona Nexus 0.75×, Touptek ATR585M mono, AFW-M + Touptek LRGB filtre, Gemini EAF, guiding TS Off-axis + PlayerOne Ceres-C, SVBony 241 power hub, automatizovaná astrobúdka s mojím vlastným OCS (Observatory Control System). Software: NINA, Astro Pixel Processor, PixInsight, Adobe Photoshop. Expozície: L 20x60s, RGB 12×90 s, master bias, flats, darks, darkflats. Gain 150, Offset 300. 28.11.2025 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »