Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tři noci Perseid

Uznání a copyright: Balint Lengyel

Tento kompozitní pohled na noční oblohu vznikl ze snímků kamery ze tří bezzměsíčných nocí pod hvězdami. Snímky byly pořízeny od 11. do 13. srpna, když planeta Země procházela prachovým ohonem komety Swift-Tuttle. Jedna dlouhá, za hvězdami nevedená expozice zachycuje popředí a spousta za hvězdami vedených expozic zachycuje Perseidy nad maďarskou vesnicí Magyaregres. Každý z nich byl orientován vůči hvězdám pozadí, takže všechny stopy meteorů míří zpět do radiantu tohoto každoročního roje v souhvězdí Persea, které hrdinsky stojí nad venkovským obzorem. Prachové částice z komety pochopitelně vůči sobě putují po rovnoběžných trajektoriích. Jev radiantu vzniká pouze díky perspektivě, jelikož se rovnoběžné stopy zdají v dálce proti hvězdnaté obloze sbíhat.

Pozoruhodné snímky zaslané do APODu: Meteorický roj Perseid 2021.

Seznam odkazů v popisu

  1. Flickr.com: Matska: Three nights of the Persids
  2. NASA: Perseids
  3. APOD: 2021-08-19 Jasný meteor, hvězdnatá obloha
  4. EarthSky.org: railroad-tracks-converge-shutterstock-e1367591337388.jpg

Štítky: Meteorický roj Perseid, Meteor


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »